R e k l a m a

Palisz? Eksperci radzą i przypominają: Rzucając palenie, zyskujesz dłuższe życie

R e k l a m a

Wciąż spora liczba palących Polek i Polaków sprawia, że borykamy się z epidemią chorób odtytoniowych. Tracimy na tym wszyscy, nie tylko palacze.

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” przypomina, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Eksperci przekonują, że kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu. Jeśli zrobisz to przed 40. rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90 proc. Z kolei całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie?

Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory – przypomina NFZ. Papierosy przyczyniają się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawał serca, zakrzepicę żył oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.

Jest wiele nowotworów, na które narażeni są szczególnie palacze tytoniu, wśród których najczęstszy to rak płuca. Palenie tytoniu odpowiada za 82 proc. wszystkich przypadków raka płuca i zwiększa u palaczy ponaddwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia

Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

  • po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca,
  • do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna,
  • po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,
  • po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc,
  • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

Palenie w liczbach

Jak wskazuje Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia, odsetek palących mężczyzn wzrasta niemal proporcjonalnie wraz z wiekiem. Najwyższy odsetek palących mężczyzn obserwuje się jednak wśród 40-latków (34 proc.).

Wśród kobiet natomiast największy odsetek palących regularnie zauważa się w grupie 30-latek (26 proc.) i w tej grupie wiekowej odsetek palących kobiet jest wyższy niż mężczyzn (26 proc. wobec 24 proc.).

Profilaktyka

Ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe jest najmniejsze u osób niepalących. Profilaktyka palenia tytoniu zaczyna się od najmłodszych lat, a najważniejszym jej celem jest zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. NFZ podkreśla, że profilaktyka palenia tytoniu powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze podejmowane w szkołach.

– Ważne jest również reagowanie na pojawiające się nowości w zakresie podawania tytoniu (e-papierosy). Należy edukować młodych ludzi, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie, jak papierosy tradycyjne – dodaje Anna Leder z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie szukać pomocy?

W ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) działają poradnie antynikotynowe. Placówki oferują specjalistyczną pomoc w rzuceniu wyrobów tytoniowych. Pacjenci mogą zgłosić się bez skierowania.

  • Dodatkowe wsparcie można otrzymać pod numerem: 801 108 108 – Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.
  • Na kanale YouTube Akademia NFZ zobaczysz m.in. filmy edukacyjne, plany treningowe.
  • Na fanpage’u Akademia NFZ znajdziesz: codziennie nowe wiadomości o profilaktyce chorób i zdrowym stylu życia.
  • Na portalu diety.nfz.gov.pl znajdziesz m.in.: bezpłatne jadłospisy oparte na diecie DASH z przepisami na zdrowe dania oraz listą zakupów,  porady żywieniowe  e-booki.
  • Śledząc Twittera NFZ będziesz na bieżąco z informacjami o systemie ochrony zdrowia, poznasz nasze projekty i inicjatywy dla zdrowia.
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx