R e k l a m a

Depresja dotyka nawet 20 proc. młodzieży w Polsce. Ekspert: „System był niewydolny od lat”

R e k l a m a

Szacuje się, że nawet 20 proc. młodzieży w Polsce cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. W związku z narastającym problemem, władze województwa łódzkiego zorganizowały konferencję „Nastoletnia depresja – oczami lekarza, psychoterapeuty, rodzica i nastolatka…”.

Obniżenie nastroju, brak chęci do życia, smutek i ataki płaczu, obniżenie poczucia własnej wartości, poczucie winy, krzyk, kłótnie z domownikami – wszystkie te objawy mogą być początkiem choroby. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Dziś Dzień Dziecka, trudno więc wyobrazić sobie lepszy moment na rozmowę o problemach tych, których kochamy najbardziej.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Dziś kolejny samorząd województwa łódzkiego zwraca uwagę na ten ważny problem społeczny, tym razem poprzez organizację konferencji, by w gronie specjalistów pochylić się nad tematem zdrowia psychicznego.

– Depresja wśród dzieci i młodzieży jest coraz bardziej widoczna, również w naszym regionie. Wynika to z wielu powodów. Jednym z nich są zmiany cywilizacyjne – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Doświadczają ich również ludzie młodzi, którzy muszą odnajdywać się w nowych sytuacjach, nie mając żadnego doświadczenia. Młody człowiek wszystko przeżywa bardziej, zarówno radość i euforię, ale też smutek, strach i lęk. Jako samorząd województwa łódzkiego mamy świadomość, jakie to ważne. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by pomagać tym, którzy potrzebują pomocy. Musimy więc wyposażyć się w odpowiednią wiedzę – dodał wicemarszałek.

Do współtworzenia wydarzenia, które odbyło się 1 czerwca 2022 r. w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, zaproszono specjalistów z zakresu psychiatrii i psychoterapeuci z doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Wśród nich były niekwestionowane autorytety w dziedzinie psychiatrii, jak prof. Bogdan de Barbaro, czy prof. Agnieszka Gmitrowicz.

– Wycofywanie się z kontaktów społecznych, izolowanie się, brak poczucia radości, smutek, często gorsze oceny szkolne – takie objawy powinny zaniepokoić rodzica – mówił dr Rafał Szmajda, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, który podczas konferencji przybliżył problem depresji i uzależnień u współczesnej młodzieży. – System był niewydolny od lat, a po lockdownie mamy tak naprawdę o 1/3 więcej interwencji, i ambulatoryjnych, i szpitalnych. Pacjentów jest więcej, bo pandemia poczyniła szkody w zdrowiu psychicznym naszych małych pacjentów. Warto poszukać pomocy, wszędzie tam, gdzie jest ona dostępna – wskazywał dr Rafał Szmajda.

Konferencję, w imieniu samorządu województwa łódzkiego, zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Wydarzenie zakończyło się recitalem muzycznym Krzysztofa Antkowiaka.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx