R e k l a m a

Nowe terminy wypłat 500 plus i pierwsze przelewy za nowy okres świadczeniowy

R e k l a m a

Od czerwca 2022 r. obsługą i wypłatą świadczenia 500 plus zajmuje się już tylko ZUS. Dla osób pobierających świadczenie wychowawcze oznacza to nowe terminy wypłat. Pierwsze przelewy na nowy okres świadczeniowy już trafiły na konta rodziców. W mijającym tygodniu ZUS przelał łącznie blisko 600 mln zł.

Przejęcie świadczeń rodzinnych przez ZUS było wprowadzane stopniowo już od początku tego roku. Na pierwszy ogień poszły wnioski o nowe świadczenia wychowawcze, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci. Od lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków na kolejny okres, który rozpoczyna się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Świadczenia przyznane w ubiegłym roku były wypłacane przez gminy do końca okresu na jaki zostały przydzielone, czyli do końca maja 2022 r.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, zachowają ciągłość płatności i pierwszą wypłatę świadczenia z ZUS otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek już w maju – to pieniądze otrzymają do 31 lipca, w czerwcu – do końca sierpnia – wyjaśnia Monika Kiełczyńska z ZUS. Jak dodaje, w sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek na kolejny rok świadczeniowy po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku, świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku.

Wypłaty świadczenia wychowawczego 500 plus na nowy okres świadczeniowy będą realizowane przez ZUS w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dnia każdego miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazane dzień wcześniej. Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie. Jeżeli wniosek o 500 plus został rozpatrzony do końca maja br., termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie terminem, w którym świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek o 500 plus zostanie rozpatrzony po maju br., wówczas pierwsza płatność świadczenia zostanie przekazana w najbliższym technicznie możliwym terminie dziennym, a kolejne płatności świadczenia zostaną zrealizowane w ustalonym stałym terminie płatności .

Wniosek o 500 plus  można złożyć tylko elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w naszym kraju, wniosek składają tylko przez PUE ZUS. Jest to formularz o symbolu SW-U dedykowany wyłącznie obywatelom Ukrainy.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx