R e k l a m a

Wieluńska młodzież i książki. Sprawdzamy, czy to dobrana para

R e k l a m a

Większość z nas ma styczność z książkami już od najmłodszych lat. Na początku były to historie znane wszystkim i przekazywane przez naszych rodziców i dziadków. W kolejnym etapie mieliśmy styczność z pierwszymi podręcznikami i szkolnymi lekturami, za którymi jednak znaczna część czytelników nie przepadała. Wraz z naszym rozwojem, głębszym poznaniem otaczającego nas świata, sami zaczęliśmy sięgać po lekturę, ale tą bardziej dopasowaną do nas i do tematyki, która nas interesuje.

By poznać preferencje czytelnicze wieluńskiej młodzieży, przeprowadziliśmy sondę. Niestety najczęstszą odpowiedzią, jaką otrzymywaliśmy, była ta dotycząca rezygnacji z sięgania po literaturę. Przeważnie podawanym powodem był brak czasu spowodowany zbyt dużą ilością nauki i nadmiarem czasu spędzanym na zajęciach dodatkowych, korepetycjach.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jednak mimo to, wśród osób biorących udział w naszej sondzie znalazła się grupa osób będących aktywnymi czytelnikami. Tematyka obejmowała szeroki zakres. Począwszy od fantastyki i takich tytułów, jak kultowy „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, czy ponownie zyskujący na popularności – dzięki serialowi na platformie Netflix – cykl „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, skończywszy na kryminałach.

Po jakie książki sięgają młodzi ludzie?

Wielu nastolatków, podając nam przykłady swoich ulubionych tytułów, wskazywało te, które poruszają tematy im bliskie – takie jak przyjaźń, pierwsza miłość, problemy w szkole. Przykładem takiej książki jest historia dwójki nastolatków chorujących na mukowiscydozę pt. „Trzy kroki od siebie”, powstała przy współpracy Rachael Lippincott, Mikki Daughtry oraz Tobiasa Iacoins.

Stella i Will poznają się w szpitalu, gdzie spędzają większość swojego życia. Z czasem ich uczucia do siebie, mimo wielu zakazów i przeszkód, rozkwitają. To smutna historia pokazująca to, co przeżywają młode osoby, jak trudne decyzje muszą podejmować. Z tą historią i wieloma innymi o takiej tematyce, utożsamiają się dzisiejsi nastolatkowie.

Jednym z innych przykładów wciągającej literatury jest seria Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce. Tom pierwszy „Kasacja” to doskonały thriller, z dynamicznie pędzącą akcją. Wprowadza czytelnika w świat kancelarii prawniczych, pełen niewyjaśnionych spraw, manipulacji i bezwzględności. Między bohaterami pada wiele dialogów przepełnionych ciętymi ripostami, przez co nigdy nie jest nudno.

Syn biznesmena, Piotra Langera, zostaje oskarżony o zabójstwo dwóch osób. Po rzekomej zbrodni spędził 10 dni w mieszkaniu z dwoma trupami. Sprawa z pozoru wydaje się prosta, ale gdy na jaw wychodzą nowe fakty, wszystko się komplikuje, a życie jednego z głównych bohaterów jest zagrożone. Do samego końca toczy się dynamiczna akcja, a samo zakończenie pozostawia niedosyt, przez co od razu pojawia się chęć, by sięgnąć po drugi tom tej serii – „Zaginięcie”.

Młodzież korzysta nie tylko z e-booków, ale też z bibliotek

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w kilku wieluńskich bibliotekach. Niestety, odwiedza je coraz mniej osób, a ci, którzy korzystają z tych placówek, zazwyczaj sięgają po lektury szkolne potrzebne na zajęciach. Jednak, ku radości pracowników bibliotek, nadal jest wielu młodych ludzi, którzy korzystają z tego typu miejsc i regularnie je odwiedzają.

Szukając przyczyny spadającej popularności bibliotek wśród młodzieży, ponownie zapytaliśmy młodych wielunian o to, z jakich miejsc pozyskują książki. Wielu z nich odpowiedziało, iż kupuje je w popularnych księgarniach, gdyż np. uwielbiają zapach nowej książki i lubią często wracać do ulubionych tytułów. Jednak zdecydowana większość naszych rozmówców zadeklarowała, że korzysta z rosnących na popularności czytników e-booków. Są to urządzenia przeznaczone do czytania np. książek, gazet w formie cyfrowej. Głównym powodem wyboru takiego rozwiązania jest wygoda, gdyż o wiele łatwiej jest zabrać ze sobą np. w podróż niewielkie urządzenie, niż książkę, która bardzo często ma kilkaset stron i jest ciężka.

Zachęcamy naszych czytelników do zagłębiania się w literaturę i do odwiedzania wieluńskich bibliotek. Odkrywajcie piękno płynące z czytania i nie przestawajcie poszukiwać odzwierciedlenia siebie w opisywanych historiach, bo to pomaga poznać samego siebie, co w młodym wieku jest niezwykle trudne.

Autorki: Martyna Gąsior, Oliwia Lipieta, Zuzanna Sieja / II LO w Wieluniu

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
2 lat temu

Najlepsza lektura to sekcja komentarzy pod niektórymi artykułami w tym serwisie. Komedia, dramat, kryminał, horror czy science-fiction – wszystko jest. Komentatorzy zabierają czytelnika w podróż przez wszystkie gatunki literackie 🙂 Czekam na wydanie w twardej oprawie.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,753fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx