R e k l a m a

Weekend atrakcji w powiecie wieruszowskim. Spotkanie w Sokolnikach i piknik w Wieruszowie

R e k l a m a

Unijne dotacje oraz rozliczenia projektów, granty i programy społeczne przygotowane przez samorząd województwa były wiodącymi tematami sobotniego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” w Sokolnikach. Władze województwa zaprosiły też na piknik do Wieruszowa.

Tym razem Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego spotkał się z mieszkańcami, samorządowcami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych z powiatu wieruszowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki Sokolnikach.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Zachęcając samorządowców do korzystania z konkursów na unijne dofinansowania, Grzegorz Schreiber przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo łódzkie otrzymało ponad 2,7 miliarda złotych, czyli zdecydowanie więcej niż w poprzedniej perspektywie.

– Czeka nas jednak okres intensywnej pracy. Pamiętajmy, że ta perspektywa obejmuje lata 21-27. A mamy już rok 2022. Dlatego warto już mieć pomysły i projekty, bo przed nami ogromne wyzwanie, aby te pieniądze dobrze zagospodarować, żeby dobrze posłużyły mieszkańcom naszego regionu – dodał Grzegorz Schreiber.

Ważnym tematem cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem” jest tzw. uchwała antysmogowa. – To przede wszystkim kwestia tych nieszczęsnych, starych pieców, które trzeba wymieniać – mówił Schreiber. – Moim zdaniem, to temat, który musi uwzględniać  możliwości naszych mieszkańców. Moi poprzednicy ustalili, że datą graniczną na wymianę pieców jest koniec tego roku. Ja wyłożyłem do konsultacji projekt uchwały przedłużającej ten termin o dwa lata. Po to, aby dać szansę mieszkańcom, którzy mają z tym kłopot właśnie z uwagi na ograniczone możliwości finansowe.

Jak dodał marszałek, ważną przesłanką jest także wybuch wojny w Ukrainie. – To dodatkowe utrudnienie w decyzji, jakie źródło ogrzewania wybrać. Przed wojną to było oczywiste: gaz. Ale teraz ta decyzja nie jest już taka oczywista. Moje pytanie do państwa brzmiało, czy jesteście za odroczeniem terminu wymiany pieców. Dostałem mnóstwo uwag i w zdecydowanej większości są to opinie pozytywne dla naszej propozycji. Oczywiście nie ma żadnej przeszkody, aby wymieniać piece wcześniej – tłumaczył Grzegorz Schreiber.

Marszałek przypomniał także o Łódzkim Stowarzyszeniu Samorządowym „PomagaMY”, powołanym po to, aby gminy i powiaty z naszego regionu mogły wspierać się finansowo w likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych. Stowarzyszenie zostało zainicjowane przez samorząd województwa jako jedno z dwóch w kraju. Jest w nim już 41 samorządów, zgłaszają się kolejne.

– Zachęcam, aby państwo się przyłączali. Im będzie nas więcej, tym większa będzie pula środków do zagospodarowania i tym skuteczniej będziemy mogli się w wspierać w trudnych sytuacjach – mówił Grzegorz Schreiber.

Spotkanie było także okazją, aby porozmawiać o programach, a także o dotacjach na kulturę, zabytki czy sport oraz o innych projektach przygotowanych przez samorząd województwa łódzkiego. W trakcie spotkania marszałek wręczył przedstawicielom gmin, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z powiatu wieruszowskiego symboliczne czeki z dotacjami, między innymi na renowację zabytków czy infrastrukturę sportową. Odebrali je:

  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – na prace konserwatorskie XIX-wiecznego prospektu organowego z kościoła cmentarnego pw. św. Rocha w Kuźnicy Skakawskiej  – 73.900 zł.
  • Gmina Sokolniki – na doposażenie boiska piłkarskiego w Walichnowach – 70 tys. zł.
  • Gmina Lututów – na modernizację boiska szkolnego wraz z urządzeniem strefy rekreacji w Swobodzie – 75 tys. zł.
  • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Radostów – na wycieczkę do uniejowskich term – 8.750 zł.
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Parcicach – na projekt W zdrowym ciele zdrowy duch – aktywizacja mieszkańców gminy Czastary – 40 tys. zł.

W samo południe w Wieruszowie rozpoczął się Piknik Województwa Łódzkiego. Z mieszkańcami spotkała się Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wśród gości była też Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak zwykle podczas pikników organizowanych prze Urząd Marszałkowski na mieszkańców czekały atrakcje dla dzieci, stoiska z przysmakami kół gospodyń wiejskich. Na scenie wystąpili lokalni artyści i zespoły. Gwiazdą wieczoru był znany satyryk Marcin Daniec. Tym razem była też okazja pokibicować załogom, które wystartowały w VI Mistrzostwach Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych. Zwycięzców nagrodziła przewodnicząca Iwona Koperska. Był też poważniejszy akcent kolejowy. Odsłonięty został monument upamiętniający 150-lecie kolei w Wieruszowie.

Podczas pikniku tradycyjnie nie zabrakło punktu funduszy unijnych oraz stoisk jednostek samorządu województwa łódzkiego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx