R e k l a m a

Gmina Wieluń: Od lipca zapłacimy za odbiór śmieci o 33 proc. więcej

R e k l a m a

O 33 proc. wzrosną stawki za odbiór śmieci na terenie gminy Wieluń. Za odbiór odpadów posegregowanych zapłacimy 20 złotych za osobę miesięcznie (do tej pory 15 zł), z kolei za odpady nieposegregowane – 40 złotych za osobę (dotąd 30 zł).

Decyzję w sprawie podwyżki opłat podjęli radni miejscy w trakcie czerwcowego posiedzenia. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której burmistrz Paweł Okrasa ocenił, że realny koszt odbioru i zagospodarowania odpadów ponoszony przez gminę to 22 – 25 złotych na jednego mieszkańca. Cena, jaką mieszkańcy będą ponosić za odbiór śmieci może być jednak niższa m.in. dzięki przychodom przedsiębiorstwa komunalnego ze sprzedaży kompostu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Co równie ważne, na koniec przyszłego roku co najmniej 25 proc. odpadów (liczonych wagowo) musi być zaliczonych do produktów segregowanych, czyli takich, które trafiają z powrotem do przemysłu. Kluczową rolę w spełnieniu tych wymagań będzie odgrywało zdobycie certyfikatu na urobek wieluńskiej kompostowni.

– Certyfikat na kompost, czy też polepszacz glebowy, powinien być na jesieni tego roku. Jest szansa, że on będzie na przełomie września, października. I wówczas ten cały urobek, który będziemy mieć z kompostowni będzie zaliczany jako produkt segregowany. Liczymy na to, że ta masa kompostu zapewni nam te poziomy odzysku i nie będziemy płacić kary – wskazywał burmistrz podczas sesji.

Wróćmy na koniec do cen za odbiór odpadów, jakie będą ponosić mieszkańcy. Nowe miesięczne stawki będą obowiązywać od lipca 2022 roku. Radni ustalili, że o 20 procent mniej za odbiór śmieci zapłacą właściciele domów jednorodzinnych, którzy prowadzą przydomowe kompostowniki. Z kolei 25-procentowa bonifikata będzie przysługiwać rodzinom wielodzietnym, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowiec
2 lat temu

Ekolodzy się znaleźli a wieluńskie wysypisko w Rudzie tęży muskuły żeby pokazać jak wiele daje ta segregacja…nie bądźcie śmieszni…czekać tylko aż ta beznadziejna ekologia przestanie być modna bo ani to ekologiczne ani pożyteczne…Ameryka i Azja dalej mają w dupie waszą ekologię tylko Europejczycy takie barany, a z gówna bata nie ukręcisz

Aldi
2 lat temu

Jasne już wam posegreguje a koło spuldzielni na oczach pan bo co chwila wychodzą pogadać przez tel wioskowe biznesmen przywożą swoje odpady do naszych koszy może pora coś z nimi zrobić a nie ciągle podnosić ceny

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,760fanówPolub nas
811obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx