R e k l a m a

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa obchodził 35-lecie działalności

R e k l a m a

Okrągłą, 35. rocznicę działalności obchodził Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa. Uroczystość z tej okazji zorganizowano w sobotę, 25 czerwca 2022 r., w Domu Kultury w Ożarowie.

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli; uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów” – te słowa św. Bazylego mogą być pięknym mottem działalności zespołu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Podczas jubileuszowego występu zespół zaśpiewał dziesięć piosenek ze swojego repertuaru: „Ożarowiankę”, „Rybecki”, „Kapustę”, „Drebny dysc pado”, „Ta nasza młodość”, „Zaśpiewaj słowiku”, „Komratecko coś zrobiyła”, „Na tym naszym polu”, „Świeci miesiąc, świeci” oraz „Tańcz z nami nasze życie”.

Zespół istnieje od 1986 roku

Zespół Śpiewaczy w Ożarowie powstał w lutym 1986 roku, co potwierdza stosowny wpis do kroniki. Kierowanie i opiekę nad nim przejęła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Teresa Sołtysiak. Dla osiągnięcia dobrego poziomu artystycznego zaproszono do współpracy instruktora, Ireneusza Mieszkalskiego, który ze znajomością rzeczy rozpoczął organizację kapeli ludowej przy Zespole Śpiewaczym.

Stopniowo wzbogacał się program artystyczny zespołu, który prezentowany był podczas uroczystości okolicznościowych na terenie gminy Mokrsko, a następnie powiatu wieluńskiego oraz powiatów ościennych, jak również na terenie całego kraju. Dzięki pomocy Wojewódzkiego Domu Kultury zakupiono dla zespołu oryginalne kostiumy wieluńskiego stroju ludowego. Dzięki efektownemu ubiorowi scenicznemu zespół nie tylko budził zainteresowanie pieśniami ludowymi, śpiewanymi oryginalną gwarą wiejską, ale także pięknym wyglądem.

Stopniowo poszerzał się program zespołu. Weszły do niego także widowiska artystyczne, odtwarzające stare, często już zapomniane zwyczaje i obrzędy ludowe. Po zakończeniu pracy z zespołem panów Ireneusza a następnie Bogdana Mieszkalskich w 1997r. funkcję instruktora objęła Irena Gruszka, a następnie – w roku 1999 – członkini zespołu, Wanda Majtyka, która zakończyła swoją pracę w 2016 r. Funkcję instruktora objął ponownie Bogdan Mieszkalski i kontynuuje ją do dziś.

W ostatnich latach zespół, w celu złapania „świeżego oddechu”, zmienił znacznie swój repertuar, na chwilę odszedł od przygotowywania sztuk i przedstawień, a zajął się na powrót śpiewem, który przyciąga nowe osoby. Na dzień dzisiejszy zespół to dosyć liczna grupa, licząca 21 stałych członków i kilka osób okazjonalnie wspierających zespół.

Udało się przetrwać pandemię

Ostatnie lata to dla nas wszystkich trudny okres, to czas borykanie się z trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa. To również czas, w którym nastąpiło praktycznie całkowite zawieszenie działalności zespołu. Jednak członkowie zespołu byli w ciągłym kontakcie i nadzieja na kolejne spotkanie i wznowienie działalności, prowadzenie prób i występy, pozwoliła przetrwać ten trudny czas, a powrót był prawdziwą terapią.

– Cieszymy się, że udało nam się wszystkim zebrać by móc, mam nadzieję, na kolejne lata, tworzyć naszą zespołową rodzinę i tak jak przed pandemią i po złagodzeniu obostrzeń, występować podczas wielu uroczystości wiejskich, gminnych, powiatowych, uświetniać również imprezy organizowane na terenie ościennych gmin oraz powiatów – mówiła kierownik zespołu, Irena Wydmuch.

W skład zespołu wchodzą: Bogdan Mieszkalski – instruktor, Beata Mieszkalska, Katarzyna Sikorska, Danuta Młynarczyk, Irena Wydmuch – kierownik zespołu, Andrzej Marciniak, Justyna Kramarczyk, Tomasz Owczarek, Danuta Stoparek, Maciej Majchrowski, Maria Majchrowska, Wiesława Hadyś, Edyta Zadworna, Jakub Rzeźnik, Bożena Kostrzewa, Dagmara Golińska, Janusz Koźlak, Krzysztof Jarząbek, Zbigniew Ścigała, Leonilla Olejnik oraz Magdalena Baziur.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx