R e k l a m a

25 sierpnia ruszy wypłata „czternastek”. Nie będzie potrzeby składania wniosku

R e k l a m a

Od 25 sierpnia tego roku ZUS będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba będzie w tej sprawie składać żadnego wniosku.

Czternasta emerytura trafi do dziewięciu milionów emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln świadczeniobiorców z ZUS.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Świadczenie „na rękę” wyniesie 1217,98 zł. W pełnej wysokości otrzyma je ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekroczy kwoty 2900 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość „czternastki” wyniesie 50 zł – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

„Czternastka” będzie zwolniona z podatku dochodowego. Prawo do świadczenia głównego będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których wypłata emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia z ZUS została zawieszona. W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku. „Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS. W ubiegłym roku w województwie łódzkim ZUS wypłacił 537 tys. „czternastek” na łączną kwotę  blisko 630 mln zł. Pełną kwotę czternastki w łódzkim otrzymało wówczas 451 tys. osób.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Przeciętny człowiek patrzy i myśli, o Matko Bosko Piniężno, ma 12 banknotów z okienka na poczcie, zamiast 9. Ale super zę, nie tak, jak ten diabeł, co dawał 2PLN. Ja czasem kupuję kaczkę na ryneczku. Przez 2 lata podrożała 50%. Matematykę zostawiam wam.

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Proszę każdego, co płacił za kaczkę z podrobami 40PLN w zeszłym roku, a teraz nie płaci więcej niż 60PLN o kontakt. #niemainflacji

Henryk Markoni
1 rok temu

PO-PSL rewaloryzował emerytury o współczynnik inflacji. Obecny rząd trochę poniżej.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
3
0
Podziel się swoją opiniąx