R e k l a m a

Policja: Plaga oszustw przez Internet, w tym za pośrednictwem komunikatorów

R e k l a m a

Internetowi przestępcy nie próżnują. W ostatnim czasie policja w naszym regionie otrzymuje wiele zgłoszeń o oszustwach na tzw. „blik” oraz podczas sprzedaży na platformie OLX. W niektórych przypadkach poszkodowani stracili duże sumy pieniędzy.

W ostatnim czasie wiele zgłoszeń o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego otrzymali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Oszuści przełamywali elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, po czym w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobienia przelewu oraz niemożnością wykonania tego ze swojego konta, czy też koniecznością zrobienia atrakcyjnych cenowo zakupów.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu” – wyjaśnia asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka z sieradzkiej policji. Jak dodaje, niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Policjantka informuje, że proceder robi się coraz bardziej popularny.

– Jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o „pożyczkę”, nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Należy zrobić to przez bezpośredni kontakt, na przykład dzwoniąc do tej osoby – radzi asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka. Jak dodaje, tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować, czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem.

Jak przekazuje przedstawicielka sieradzkiej policji, wielu pokrzywdzonych pada również ofiarą oszustwa podczas sprzedaży na portalu OLX. Cyberprzestępcy udając potencjalnego klienta, nawiązują ze sprzedającym kontakt poprzez komunikator WhatsApp. Podsyłają fałszywe linki do płatności na OLX czy InPost.

– Pokrzywdzony zostaje zmanipulowany i wprowadzony w błąd, przez co pochopnie wpisuje w formularz dane bankowe umożliwiające logowanie. W ten sposób oszust wchodzi w posiadanie cennych informacji pozwalających mu na samodzielne logowanie do konta ofiary, tym samym kradzież dostępnych środków, ale również zaciągnięcie kredytów – informuje asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Polecam sobie wykupic alerty BIK, chyba 100PLN/rok to kosztuje. Jak zaciągasz kredyt (albo ktoś próbuje w twoim imieniu), dostajesz alert na komórkę. Możesz wtedy zareagować i zablokować to w banku. Dobrze jest też ustawić sobie limity płatności kartą i wypłat z bankomatu. I nigdy nikomu nie podawać swoich danych przez telefon. A nigeryjscy książęta na olx, to już temat wałkowany przez kilka lat. Jak chcesz coś wysłać, to ty generujesz etykietę, to jest proste. Inpost ma apke, nawet nie trzeba generować etykiety. Logujesz sie w apce, podajesz dane, skrytka się w paczkomacie otwiera i presto.

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

W majtki nie popuść z wrazenia

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx