R e k l a m a

Szpitale w Łódzkiem dostaną 6,1 mln złotych na walkę z hakerami

R e k l a m a

6,1 mln złotych na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych otrzyma 13 szpitali w województwie łódzkim. Umowy na dotacje podpisał z placówkami łódzki oddział NFZ. Szpitale mogą sfinansować z tych pieniędzy szkolenia personelu, a także kupić programy i usługi, które ochronią je przed groźnymi cyberatakami.

Do tej pory umowy na dotacje podpisały szpitale w Łodzi, Brzezinach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej, Sieradzu i Zduńskiej Woli. Łódzki NFZ otrzymał także kolejne wnioski z placówek medycznych w regionie.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Narodowy Fundusz Zdrowia udzielił szpitalowi wsparcia finansowego w wysokości do 400 tys. zł na działania związane z podniesieniem bezpieczeństwa systemów  teleinformatycznych w naszej placówce medycznej – przekazuje Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Jak dodaje, środki te pozwolą na zakup i wdrożenie systemów urządzeń, które zapewnią poprawę stopnia cyberbezpieczeństwa w szpitalu, np. zakup nowego sprzętu komputerowego, zakupu dodatkowego serwera, modernizacji systemu kopii bezpieczeństwa, zakup urządzeń ochrony przed zaawansowanymi cyberatakami.

Wysokość dofinansowania zależy od wartości kontraktu placówki z NFZ. Wsparcie wynosi od ponad 240 tys. zł do nawet 900 tys. zł. Jak podaje NFZ, incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu placówek medycznych nasiliły się. Ma to związek m.in. z wojną w Ukrainie.

– Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań – podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Na całym świecie odnotowano w 2021 r. znaczny wzrost incydentów cyberbezpieczeństwa skierowanych głównie na szpitale – aż o 71 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Ostatnie dwa lata epidemii to ogromna popularyzacja usług e-zdrowia i telemedycyny. Korzystanie z systemów komunikacji elektronicznej i rozwiązań teleinformacyjnych jest nierozerwalnie związane z możliwością wystąpienia incydentu, który może nawet uniemożliwić prowadzenie leczenia przez placówkę medyczną.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Niezły przekręt. Licencja ESET kosztuje 169PLN/rok. Za 6 baniek to by można było z tysiąc szpitali wyposażyć.

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Gówno wiesz nie udzielaj sie

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
2
0
Podziel się swoją opiniąx