R e k l a m a

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Kwiaty na grobie „Wiewiórki”

R e k l a m a

Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Stanęli do walki o wszystko, co kochali. Naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać! W poniedziałek, 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wraz z wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim złożyli kwiaty na grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki”, uczestniczki wielkiego zrywu.

1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do walki o wolność stanęło 40-50 tysięcy mężczyzn i kobiet.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Powstanie Warszawskie w sposób niezwykle mocny zapisało się na kartach historii tej części Europy. Myślę, że dzisiaj pamięć o nim jest naszym obowiązkiem, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce – mówił Grzegorz Schreiber. – Wśród nas żyją jeszcze powstańcy, którzy po wojnie przeprowadzili się do naszego województwa i tutaj biegną dalsze ich losy. My mamy z nimi kontakt

– My, żyjący dzisiaj Polacy mamy wielkie szczęście cieszyć się Polską niepodległą, suwerenną, wolną, ale nie wszystkie pokolenia miały tę możliwość. Dzisiaj wspominamy w sposób szczególny Powstańców Warszawskich, którzy w 1944 roku stanęli zbrojnie do walki z niemieckim okupantem po to, aby wyzwolić stolicę naszego państwa i pokazać, że my tutaj jesteśmy gospodarzami. Był to nieprawdopodobny zryw bohaterstwa – wskazał natomiast wojewoda Tobiasz Bocheński.

Barbara Nazdrowicz urodziła się w Łodzi. Podczas wojny wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy. Należała do Szarych Szeregów. W czasie powstania była łączniczką. Zginęła wraz z niemal całym oddziałem. Została pochowana w stolicy, ale rodzina zdecydowała o przeniesieniu jej zwłok do rodzinnej Łodzi. Jej grób na Cmentarzu Starym w Łodzi był w Polsce Ludowej jedynym w mieście miejscem pamięci o Powstaniu Warszawskim.

W województwie łódzkim wciąż żyje wciąż 16 powstańców, większość w Łodzi. Urząd Marszałkowski we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i jego wolontariuszką – Urszulą Zaniewską – utrzymuje z nimi kontakt, starając się reagować na ich potrzeby. Powstańcy dostają m.in. urodzinowe kosze z upominkami.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx