R e k l a m a

Przewody USB – przegląd rodzajów, funkcji i zastosowania

R e k l a m a

Przewody USB to często wykorzystywane złącza, które stały się istotnym elementem naszego kontaktu z technologią na co dzień. Pozwalają na komunikację pomiędzy różnymi grupami urządzeń, sprawną wymianę danych oraz zlecanie wykonywania konkretnych zadań. Obecnie coraz więcej sprzętów jest wyposażonych w port USB, pozwalający na ich podłączenie. Ponieważ przewody USB występują w wielu wersjach, o odmiennym tempie przesyłu, konstrukcji i sposobie działania, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dedykowany temu tematowi. Podpowiadamy w nim jakie kategorie przewodów USB znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwi różnica pomiędzy nimi.

USB – najważniejsze zasady działania 

Kable USB są zazwyczaj skonstruowane z czterech osobnych przewodów. Są to przewody: uziemiające, napięciowe, do przesyłu danych oraz ich odbierania. W niektórych modelach kabli USB znajdziesz dodatkowe żyłki, odpowiedzialne za kolejne funkcje, jednak zasada działania pozostaje generalnie taka sama. 

Przesył danych za pośrednictwem kabla USB może przebiegać na kilka różnych trybów. Są to tryb izochroniczny, przerwaniowy lub masowy. W pierwszym wypadku dane są przesyłane na bieżąco w sposób ciągły. Dotyczy to między innymi głośników lub kamer internetowych. W trybie przerwaniowym przesyła się niewielkie porcje danych wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Dotyczy to między innymi akcesoriów komputerowych – jak klawiatury lub myszki. W trybie masowym przesyła się natomiast duże porcje danych, których spójność jest kluczowa i musi być zachowana. Tryb taki obsługuje na przykład drukarki lub skanery. 

Rodzaje wtyków USB 

Ze względu na rodzaj złącza, wyróżnia się trzy główne typy styków USB – A, B oraz C. Ponadto znajdziesz także mini USB oraz mikro USB. Osobnym kryterium podziału jest przepustowość poszczególnych standardów USB; znajdziesz modele 2.0, 3.0 i 3.1. 

Złącze typu A jest najczęściej spotykane w kablach USB. Występują między innymi w większości pendrive’ów, dysków zewnętrznych oraz akcesoriów komputerowych. Stosowane są także w ładowarkach do telefonów oraz w łączeniu przewodu ładującego z korpusem ładowarki. 

USB typu B to złącze o nieco bardziej kwadratowej formie. Ten typ stosowany jest między innymi w drukarkach, a także w monitorach z tak zwanym hubem USB. W tym przypadku jest to połączenie wysoce wygodne i szybkie, zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż konwencjonalne połączenia w monitorach. 

USB typu C jest symetryczne oraz łatwe w podpięciu. Jego zaletą jest też uniwersalne zastosowanie. Ten typ wtyczki miał docelowo zastąpić i ujednolicić pozostałe typy złączy w przewodach USB. Dzięki uwzględnieniu w konstrukcji wielu zróżnicowanych pinów nadają się do łączenia monitorów z komputerem.

Micro USB to natomiast pomniejszona wersja przewodów USB, stosowana między innymi w urządzeniach mobilnych. Jest mniejsza od konwencjonalnego USB oraz posiada niesymetryczną, trapezową formę. Niestety, nie gwarantuje tak szybkiego transferu jak kable USB typu C, jednak jest popularna z uwagi na niewielkie rozmiary. Przewody z takimi wtykami znajdziesz w ofercie wielu sklepów elektrycznych, oferuje je również e-dostawca zaawansowanych rozwiązań Botland.

Kabel mini USB jest również stosowany w urządzeniach mobilnych. Obecnie zastępują go inne rodzaje wtyków, przez co jest coraz rzadziej spotykany.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,606fanówPolub nas
774obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx