R e k l a m a

Przewody USB – przegląd rodzajów, funkcji i zastosowania

R e k l a m a

Przewody USB to często wykorzystywane złącza, które stały się istotnym elementem naszego kontaktu z technologią na co dzień. Pozwalają na komunikację pomiędzy różnymi grupami urządzeń, sprawną wymianę danych oraz zlecanie wykonywania konkretnych zadań. Obecnie coraz więcej sprzętów jest wyposażonych w port USB, pozwalający na ich podłączenie. Ponieważ przewody USB występują w wielu wersjach, o odmiennym tempie przesyłu, konstrukcji i sposobie działania, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dedykowany temu tematowi. Podpowiadamy w nim jakie kategorie przewodów USB znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwi różnica pomiędzy nimi.

USB – najważniejsze zasady działania 

Kable USB są zazwyczaj skonstruowane z czterech osobnych przewodów. Są to przewody: uziemiające, napięciowe, do przesyłu danych oraz ich odbierania. W niektórych modelach kabli USB znajdziesz dodatkowe żyłki, odpowiedzialne za kolejne funkcje, jednak zasada działania pozostaje generalnie taka sama. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Przesył danych za pośrednictwem kabla USB może przebiegać na kilka różnych trybów. Są to tryb izochroniczny, przerwaniowy lub masowy. W pierwszym wypadku dane są przesyłane na bieżąco w sposób ciągły. Dotyczy to między innymi głośników lub kamer internetowych. W trybie przerwaniowym przesyła się niewielkie porcje danych wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Dotyczy to między innymi akcesoriów komputerowych – jak klawiatury lub myszki. W trybie masowym przesyła się natomiast duże porcje danych, których spójność jest kluczowa i musi być zachowana. Tryb taki obsługuje na przykład drukarki lub skanery. 

Rodzaje wtyków USB 

Ze względu na rodzaj złącza, wyróżnia się trzy główne typy styków USB – A, B oraz C. Ponadto znajdziesz także mini USB oraz mikro USB. Osobnym kryterium podziału jest przepustowość poszczególnych standardów USB; znajdziesz modele 2.0, 3.0 i 3.1. 

Złącze typu A jest najczęściej spotykane w kablach USB. Występują między innymi w większości pendrive’ów, dysków zewnętrznych oraz akcesoriów komputerowych. Stosowane są także w ładowarkach do telefonów oraz w łączeniu przewodu ładującego z korpusem ładowarki. 

USB typu B to złącze o nieco bardziej kwadratowej formie. Ten typ stosowany jest między innymi w drukarkach, a także w monitorach z tak zwanym hubem USB. W tym przypadku jest to połączenie wysoce wygodne i szybkie, zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż konwencjonalne połączenia w monitorach. 

USB typu C jest symetryczne oraz łatwe w podpięciu. Jego zaletą jest też uniwersalne zastosowanie. Ten typ wtyczki miał docelowo zastąpić i ujednolicić pozostałe typy złączy w przewodach USB. Dzięki uwzględnieniu w konstrukcji wielu zróżnicowanych pinów nadają się do łączenia monitorów z komputerem.

Micro USB to natomiast pomniejszona wersja przewodów USB, stosowana między innymi w urządzeniach mobilnych. Jest mniejsza od konwencjonalnego USB oraz posiada niesymetryczną, trapezową formę. Niestety, nie gwarantuje tak szybkiego transferu jak kable USB typu C, jednak jest popularna z uwagi na niewielkie rozmiary. Przewody z takimi wtykami znajdziesz w ofercie wielu sklepów elektrycznych, oferuje je również e-dostawca zaawansowanych rozwiązań Botland.

Kabel mini USB jest również stosowany w urządzeniach mobilnych. Obecnie zastępują go inne rodzaje wtyków, przez co jest coraz rzadziej spotykany.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx