R e k l a m a

Nowy tomograf okulistyczny w pajęczańskim szpitalu. Powstanie też nowe skrzydło obiektu

R e k l a m a

Nowy tomograf okulistyczny OCT o wartości 149 tys. zł. trafił do ośrodka zdrowia w Pajęcznie. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedziano też największą inwestycję w historii placówki – budowę nowego skrzydła szpitalnego. 

Rozbudowa szpitala i inwestycje w najnowocześniejszy sprzęt potwierdzają rozwój placówki w Pajęcznie i jej duży potencjał. Potwierdzały to także opinie i wypowiedzi zebranych gości, reprezentujących lokalne samorządy, m.in. Marka Jednaka, wójta gminy Strzelce Wielkie czy radnego gminy Rząśnia, Tomasza Pełki. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele pozostałych gmin, miasta Pajęczno oraz wicestarosta pajęczański Paweł Sikora.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Zakup tomografu efektem współpracy wielu podmiotów

Nowy aparat pozwoli na kompleksową diagnostykę pacjentów już na pierwszej wizycie, co znacznie skróci czas oczekiwania do Poradni Okulistycznej. Pierwszy tego typu sprzęt w regionie to ogromne udogodnienie – szczególnie dla seniorów, którzy dotychczas, by wykonać tak specjalistyczne badania byli zmuszeni podróżować do innych placówek oddalonych znacznie od miejsca zamieszkania.

Tomograf okulistyczny OTC o wartości 149 tys. zł. został w blisko 80 proc. sfinansowany dzięki wspólnym działaniom wielu podmiotów: Powiatu Pajęczańskiego, Gminy Rząśnia, Gminy Działoszyn, Gminy Nowa Brzeźnica, Gminy Siemkowice, Gminy Kiełczygłów, Gminy Pajęczno, Gminy Strzelce Wielkie oraz firm Cementownia WARTA S.A., Agros-Wrońscy Sp. z o.o. oraz PPCHiPRS ANITA G. Mordalski. Resztę z własnych środków dołożył SP ZOZ Pajęczno.

– Zakup aparatu nie byłby możliwy, gdyby nie starania wielu ludzi z różnych stron naszego powiatu. Cieszę się, że lokalni samorządowcy i przedsiębiorcy dostrzegają, jak ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców pełni SP ZOZ w Pajęcznie, czego efektem jest wspólny zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego do Poradni Okulistycznej w Ośrodku Zdrowia w Pajęcznie – wskazywała dyrektor SP ZOZ Pajęczno, dr n. med. Agnieszka Kubot-Krawczyk. I dodała: – Ten aparat pozwala na wykrywanie wielu schorzeń oka w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu pacjenci zyskują cenny czas, a terapia ma większe szanse powodzenia.

Badanie OCT, czyli optyczna koherencyjna tomografia komputerowa wykorzystuje unikalną technologię do precyzyjnej diagnostyki wszystkich struktur oka, a dzięki temu dostarcza informacji o schorzeniach i budowie kolejnych warstw siatkówki i ciała witralnego. Jego zaawansowane funkcje pozwalają m.in. na wykrycie jaskry w bardzo wczesnym stadium, jeszcze przed pojawieniem się klinicznych zmian w polu widzenia. Ta inwestycja pokazuje, jak wiele instytucji jest przychylnych SP ZOZ w Pajęcznie i aktywnie angażując się w pomoc placówce działa tym samym na rzecz pacjentów.

– Nowy tomograf oka to spełnienie oczekiwań pacjentów oraz mieszkańców gminy Strzelce Wielkie i całego powiatu. Cieszę się, że także nasza gmina mogła być częścią tego przedsięwzięcia, w którym udało się wspólnymi siłami zakupić potrzebny sprzęt – mówił Marek Jednak, wójt gminy Strzelce Wielkie, członek Rady Społecznej przy SP ZOZ Pajęczno. – To pokazuje, że wszystkim nam leży na sercu wspólne dobro, jakim jest zdrowie mieszkańców i instytucji, która sprawuje pieczę nad leczeniem i profilaktyką.

Podczas prezentacji nowego aparatu wszyscy darczyńcy otrzymali oficjalne podziękowania na piśmie, a ich wkład został uwieczniony na specjalnej tablicy fundatorów na ścianie gabinetu okulistyki.

Nowe skrzydło szpitala – największa inwestycja w historii SP ZOZ w Pajęcznie

Oprócz prezentacji nowo zakupionego aparatu, tematem poniedziałkowego spotkania były najbliższe inwestycje SP ZOZ – trwająca przebudowa I piętra szpitala w Pajęcznie oraz budowa nowego skrzydła placówki.

Dzięki trwającemu remontowi I piętra szpitala Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powiększy się o nowe pokoje dla pacjentów, w pełni wyposażoną salę do rehabilitacji, pomieszczenie do terapii zajęciowej i muzykoterapii, łazienkę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia porządkowe, punkt pielęgniarski czy pokój przygotowawczy. Inwestycja ta realizowana jest ze środków własnych SP ZOZ Pajęczno i wynosi 722 000 zł. II etap prac zakłada przebudowę Działu Fizjoterapii/Ośrodka Rehabilitacji Dziennej uwzględniając powstanie m.in.: rehabilitacji dla dzieci, gabinetu kinezyterapii, hydroterapii, krioterapii, elektroterapii, gabinetu pola magnetycznego czy nowych gabinetów lekarskich. Zmiany funkcjonalne istniejących pomieszczeń pozwolą zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni oraz w pełni przystosować je do potrzeb pacjentów i kadry medycznej.

SP ZOZ w Pajęcznie przygotował z własnych środków także projekt rozbudowy Szpitala Powiatowego o nowe skrzydło. Na ponad 2100 mkw powierzchni powstanie m.in.: Blok Operacyjny, Oddział Chirurgii Jednego Dnia, nowoczesny Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Izba Przyjęć. Ta największa w historii SP ZOZ Pajęczno inwestycja zagwarantuje dostęp do dodatkowych usług medycznych, a dwie windy zapewnią bezpieczną komunikację w budynku dla osób niepełnosprawnych i personelu medycznego. Głównym celem projektu jest poprawa infrastruktury szpitala oraz zwiększenie zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz wpłynie na większą konkurencyjność pajęczańskiej placówki.

Przedstawione na spotkaniu plany inwestycyjne pokazują, że SP ZOZ stale się rozwija a przede wszystkim – odpowiada na potrzeby pacjentów powiatu pajęczańskiego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
janka91
1 rok temu

ooo super, już nie trzeba będzie jeździć do wielunia z pajęczna jak ktoś tam chodzi do lekarza – a pani okulistka jest świetna 🙂

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  janka91

Też myślę, że super. Mi okuliści uratowali częściowo wzrok, pomógł tomograf i rezonans.

WKS WIELUN
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Ale głowy już nic ci nie uratuje chory psychicznie człowieczku

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
3
0
Podziel się swoją opiniąx