R e k l a m a

„Aktywnie, na sportowo i z kulturą”. Ciekawa inicjatywa dla ok. 400 młodych ludzi

R e k l a m a

Około 400 dzieci i młodzieży z Wielunia, Częstochowy i okolic wzięło udział w ciekawym wakacyjnym projekcie. Wraz z grupą wolontariuszy-animatorów najmłodsi mieli możliwość uczestnictwa w obozach i półkoloniach.

Dla dzieci i młodzieży wakacje są wyjątkowym czasem. Jest to chwila odpoczynku, podróży i często „nicnierobienia”. Po ukończeniu roku szkolnego następuje długo oczekiwana wolność. Nie trzeba codziennie rano wstawać, iść do szkoły, a po powrocie z lekcji odrabiać zadań domowych. Można po prostu cieszyć się życiem. To wszystko powoduje, że uczniowie zawsze czekają na lato. Podczas wakacji bawią się, jadą nad morze czy idą w góry, spotykają się z przyjaciółmi, chodzą do kina, czasami czytają książki, ale na pewno nie chcą się uczyć.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Żeby wakacje stały się dla dzieci nie tylko czasem „nicnierobienia”, ale też zdobywania nowej wiedzy i ciekawych umiejętności, powstają różnego rodzaju działania. Jednym z nich jest akcja „Z wiarą, aktywnie, na sportowo i z kulturą” dla ok. 400 dzieci, młodzieży ich rodziców z Wielunia, Częstochowy i okolic. Akcja „Aktywnie, na sportowo i z kulturą” – to działania, w ramach których grupa wolontariuszy-animatorów poświęca swój prywatny czas, by organizować wypoczynek w formie obozów, półkolonii dla dzieci i młodzieży.

– Naszym celem jest tworzenie aktywnych środowisk dziecięco-młodzieżowych wokół parafii – powiedział ks. Tomasz Kośny, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Wieluniu – Chcemy, by ten wyjątkowy czas, jakim jest letni wypoczynek, był przyczynkiem do większego uczestnictwa dzieci i młodzieży w życiu parafii przez cały rok. Ale przede wszystkim chcemy też zapewnić uczestnikom piętnastodniowego aktywnego wypoczynku. Dać im szansę na zawarcie nowych przyjaźni, odkrycie swoich mocnych stron i zainteresowań, a poprzez to wszystko prowadzić ich do Boga.

Dzieci i młodzież już po raz kolejny wyjeżdżają nie tylko z powodu miejsca czy programu, ale dlatego, że uwielbiają spędzać razem czas i tęsknią za sobą. Większość uczestników to stali bywalcy wspólnych wyjazdów. To dzięki tym wyjazdom uczestnicy mogą stawać się wolontariuszami.

Myślą przewodnią tegorocznych wakacyjnych wyjazdów nad morze i w góry m.in. do Jarosławca i Zakopanego były Główne Prawdy Wiary, które są jak „kompas, który wyznacza nam kurs na niebo”. Każdego dnia młodzi ludzie analizowali Główne Prawdy Wiary na spotkaniach w małych grupach, uczestniczyli we mszy św. i we wspólnej modlitwie. Każdy dzień kończył się Apelem Jasnogórskim, odśpiewanym często na plaży o zachodzie słońca.

Organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazło się miejsce na wszystko: modlitwę, zajęcia sportowe, pobyt nad morzem, wyprawa w góry i wspólna zabawa. Każdego dnia dla dzieci było przygotowanych wiele atrakcji, m.in. kąpiele w morzu, zabawy i konkursy na plaży, a także zwiedzanie Muzeum Bursztynu, muzeum minerałów, motylarnia, papugarnia, podziwianie widoków z latarni morskiej, rejs statkiem po Bałtyku oraz obserwowanie zachodu słońca z molo. Uczestnicy aktywnie spędzali czas przemierzając górskie szlaki w polskich Tatrach: Wiktorówki, Rusinową Polanę, Gęsia Szyjka, Droga pod Reglami, Dolinę Kościelisko.

Dzieci i młodzież z Wielunia, Częstochowy i okolic w liczbie 130 uczestników miały możliwość podążania śladami świętego Jana Pawła II w nawiązaniu do 25. rocznicy przybycia polskiego papieża do Zakopanego. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli wystawę „Co ja z wami mam? Dusz pasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”. Wśród znajdujących się eksponatów zobaczyli min: stroje turystyczne księdza Karola Wojtyły, kajak oraz narty. Korzystając z uprzejmości księdza dyrektora Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżowka” uczestnicy letniego wypoczynku zostali ugoszczeni poczęstunkiem. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu zawsze przebywał św. Jan Paweł II i nazywał je „małym Watykanem”. Nie zabrakło również innych atrakcji, takich jak pobyt na basenach termalnych w Chochołowie, zwiedzanie Wielkiej Krokwi i integracja na Krupówkach.

Dzieci mogły ponadto zaprezentować swoje umiejętności w konkursie „Mam Talent”, jak również w zawodach plażowych na najpiękniejszy zamek z piasku. Było też wiele sposobów do integracji uczestników, takich jak zajęcia i turnieje piłki nożnej, badmintona, szachów, ping-ponga oraz siłownia zarówno dla młodszych, jak i starszych. Ponadto obozowicze w trzyosobowych grupach mieli za zadanie wykonać prezentacje na temat wybranego olimpijczyka. Dzięki temu mogliśmy się zapoznać z biografiami 17 olimpijczyków, m.in. Anity Włodarczyk, Justyny Kowalczuk–Tekiel, Kamila Stocha, Adama Małysza oraz Haliny Konopackiej, której imieniem Fundacja Lotto dofinansowała nasz pobyt nad morzem.

Starania wszystkich uczestników zostały docenione pod koniec obozu – zostały im wręczone medale, słodycze oraz upominki i gadżety. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje talenty na Pokazie Talentów, poznać staropolskie zwyczaje weselne, porozmawiać na temat zagrożeń współczesnego świata. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników. Na wakacyjnych wyjazdach nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na wspólny śpiew, modlitwę. Ten wspólny wyjazd umożliwił nie tylko wielu dzieciom i młodzieży spędzenie wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, ale także wspaniałą okazją do pogłębienia wiary, zawiązania pięknych przyjaźni, poznania kultury i przyrody naszej Ojczystej Ziemi.

Ważnym elementem wyjazdów była jedność. Wszelkie zajęcia, modlitwy, spotkania, dyskusje, wycieczki, zabawy, posiłki czy rozgrywki, były wykonywane wspólnie, często z podkreśleniem sportowej rywalizacji.

Podejmowane były różnego rodzaju pogadanki: „A” – jest literą naszego hasła letniego wyjazdu, dlatego ks. Tomasz podczas kazania w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach opowiedział nam jak ważna jest AKCEPTACJA w życiu człowieka oraz podążanie śladami Jezusa. Uczestnicy otrzymali również wiadomość od bł. Laury Vicuni – słowa Jana Pawła II – „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”.

Literą, na której zatrzymali się w wakacyjnym wyjeździe jest „I”, dlatego podczas kazania dowiedzieli się, jak ważna jest INTEGRACJA wśród nich. Słuchając czytania poznali dzieje apostołów oraz ich sposoby jednoczenia się. „Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała – Dlatego uwielbiam tą Miłość, Gdziekolwiek by przebywała…” – cytat Jana Pawła II, który towarzyszył im przez cały dzień i być może będzie z nimi przez całe życie.

Po drodze do kościoła w Jarosławcu ks. Tomasz opowiedział uczestnikom legendę o Matce Bożej – Patronce Polskiego Morza. Chcąc podziękować za wspólne wakacyjne wyjazdy odmówili modlitwę do Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza. Jej treść to: -„Maryjo, Matko Zbawiciela! Jak latarnia morska pośród ciemności i burzy wskazujesz na zawsze właściwy kierunek drogi do Jezusa. Gwiazdo Morza, oddajemy się Tobie! Prowadź, nas, abyśmy nie zatonęli w złudnej toni materializmu, ale szukali zawsze najcenniejszego skarbu, którym jest Twój Syn, nasz Bóg i Pan, Jezus Chrystus.”

W pogadankach w ramach programu profilaktycznego prowadzono rozmowy o zagrożeniach w Internecie – np. cyberprzemocy. A cytatem Jana Pawła II, który towarzyszył uczestnikom przez cały dzień był: „Nie żyje się, nie kocha, nie umiera się na próbę”.

– To jest trzeci rok, kiedy jestem w  działaniach „Aktywnie, na sportowo i z kulturą”. W dwóch poprzednich edycjach byłam w Mikoszewie, z których mam bardzo dużo pozytywnych wspomnień. Poznałem tam fantastycznych ludzi – podzieliła się z nami Ewelina. I dodała: – To przedsięwzięcie, gdzie przez Boga odkrywamy siebie, uczymy się nowych rzeczy. Nawiązujemy relacje z dziećmi i staramy się przekazać im dużo ciepła. To dla nich głównie tam jesteśmy. W zamian dostajemy masę uśmiechów, co dla mnie osobiście ma ogromne znaczenie.

Na zakończenie warsztatów młodzież wspólnie podsumowała zdobyte umiejętności i doświadczenia i jak to jest w dzisiejszych czasach, nawiązała kontakty w Instagramie i na Facebooku. Teraz wszyscy czekają na wakacje, żeby znów się spotkać i spędzić czas w przyjaznej atmosferze.

– Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach wakacyjnych. Spotkanie z nowymi ludźmi i wspomnienia, które pozostały są dla mnie bardzo ważne. Była to również dobra okazja zrozumieć, czym naprawdę mogę być pożyteczna – – powiedziała po powrocie do Wielunia Katarzyna, wolontariuszka. – Dowiedziałam się też dużo nowego o sobie i innych. Myślę, że z przyjemnością będę angażować się w Akcję Aktywne Wakacje, ponieważ szybko przyzwyczaiłam się do cudownej atmosfery i zaufałam ludziom, których poznałam. Nie mogę się doczekać kolejnych spotkań.

„Pan Bóg jest z nami wszędzie, dokądkolwiek się udamy. Nigdy nas nie opuszcza! Trzeba go tylko dostrzec, cieszyć się Jego obecnością i czerpać od Niego jak najwięcej. Wtedy jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Jest z nami podczas zajęć lekcyjnych, ale również w trakcie wakacyjnych podróży, bo Pan Bóg się o nas troszczy i chce abyśmy byli szczęśliwi każdego dnia. Są jednak wyjazdy wyjątkowe, podczas których po prostu nie da się go nie zauważyć” – tak swój udział w wyjazdach wakacyjnych podsumowała Ola. 

– Wakacje warto wykorzystać twórczo i owocnie, spędzając czas także z Bogiem – zachęca Agnieszka, wychowawca. Przypomina, by podczas letniego wypoczynku zadbać o udział w niedzielnej Mszy świętej. – Niezależnie od tego, gdzie będziemy, warto zaplanować czas na Eucharystię. Bł. Carlo Acutis, którego relikwie są w parafii św. Stanisława BM w Wieluniu. jest przykładem młodego człowieka, który potrafił dobrze spędzać swój wakacyjny czas – zaznacza Agnieszka.

– On wyjeżdżał ze swoimi przyjaciółmi i z rodziną do babci do Asyżu. I co wspominają jego kuzyni? To, że on codziennie, zanim poszli się bawić i zanim poszli grać w piłkę, zabierał ich do kościoła na mszę świętą. On powtarzał, że Eucharystia to jest jego autostradą do Nieba. I bardzo dbał o to, aby jego rodzina i jego przyjaciele razem z nim w tym najważniejszym spotkaniu dnia uczestniczyli. Także wystawa o cudach eucharystycznych, którą stworzył powstała podczas wakacyjnych wyjazdów z rodziną. Zbierał wówczas materiały do tworzenia strony internetowej, fotografował te miejsca. Wiedział jak dobrze ten wolny czas wykorzystać do krzewienia dobra – mówi Agnieszka.

Szczęśliwi, z głową pełną wrażeń, które uczestnicy opowiadali swoim rodzicom, każdorazowo wracali do swoich domów z nadzieją, że po trudach nowego roku szkolnego znowu będzie dane im przeżyć tak wspaniałe przygody wakacyjne. Obóz wakacyjny nad morzem dofinansowany został ze środków: Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sportowe Wakacje z Fundacją LOTTO 2022” oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Zobaczcie piękne zdjęcia z wyjazdów na obozy i półkolonii na naszej stronie na Facebooku:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx