R e k l a m a

Bazylika w Licheniu – niezwykłe miejsce dla pielgrzyma i turysty

R e k l a m a

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym to miejsce, które z pewnością powinno znaleźć się na liście miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia. Powstało w miejscu objawień maryjnych i słynie ze sławnego w Polsce oraz za granicą, cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej. Podobizna ta cieszy się ogromnym kultem wśród wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Obraz został namalowany na modrzewiowej desce, z czym związana jest niesamowita historia, a w połowie XIX w. podczas epidemii cholery zyskał sławę czyniącego cuda. W 1967 roku Kardynał Stefan Wyszyński ukoronował go koroną papieską, podkreślając tym samym jego wyjątkowość.

Bazylika w Licheniu – powstanie i budowa

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski będąca największym i najbardziej imponującym kościołem w Polsce została ufundowana w całości z datków wiernych, aby upamiętnić objawienia, których naocznymi świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka w latach: 1813 i 1850-1852. Budowlę ulokowano na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. 

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Świątynię zbudowano w okresie od 1994 do 2004 r., a jej poświęcenie nastąpiło 12 czerwca 2004. Została wzniesiona na planie krzyża i liczy 142 m, obejmuje: część główną, dzwonnicę, wieżę, a także trzy duże portyki (główny, wschodni i zachodni). W wieży mieści się dzwon o wadze prawie 15 ton, będący największym dzwonem w Polsce, a trzecim pod względem wielkości w Europie. Jednak najbardziej rzuca się w oczy okazała kopuła bazyliki licząca 25 m średnicy i 45 m wysokości, pokryta aluminium w kolorze złota. Poza tym budowla ma: 365 okien – tyle, ile dni w roku; 52 drzwi – tyle, ile tygodni w roku. Do kościoła prowadzą 33 stopnie symbolizujące lata życia Jezusa na ziemi. Plac przed tą okazałą świątynią może zgromadzić nawet do 300 tys. wiernych. Uważa się, że jej pierwowzór to Bazylika św. Piotra w Rzymie. Koszt jej budowy to 200 mln złotych.

Nie można także pominąć organów, które są największe w kraju, one również sprawiają, że Bazylika w Licheniu jest niezwykłym miejscem, wartym odwiedzenia.

Co jeszcze ciekawego znajdziemy w Licheniu i okolicy

Poza bazyliką można pójść zaczerpnąć wody ze źródełka słynącego z licznych uzdrowień. Należy również wspomnieć o Golgocie. To usypany z kamieni oraz kolorowego szkła kopiec, na którego szczycie znajduje się Ukrzyżowany Chrystus, a który jest stałym punktem odwiedzin pielgrzymów.

W niewielkiej odległości od Lichenia znajduje się wiele interesujących i godnych uwagi pod względem turystycznym miejsc. Na pewno trzeba odwiedzić kopalnię soli w Kłodawie, z chyba najgłębszą na świecie trasą turystyczną mieszczącą się w jej podziemiach. O rzut beretem znajduje się Kruszwica, gdzie możemy odwiedzić znaną z legendy o królu Popielu, mysią wieżę. No i jeszcze coś dla zainteresowanych historią, zamek w Kórniku.

Gdzie znajduje się Licheń?

Licheń Stary to wieś w województwie wielkopolskim nad przepięknym Jeziorem Licheńskim, w powiecie konińskim, gmina Ślesin. Naprawdę warto odwiedzić nie tylko samo sanktuarium i bazylikę, które na pewno dostarczą samo w sobie mnóstwa wrażeń wizualnych oraz przeżyć duchowych, ale cały ten niewątpliwie ciekawy pod każdym względem zakątek Polski. Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz na stronie NaWakacje.eu.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx