R e k l a m a

Od września niższe limity dorabiania dla rencistów oraz wcześniejszych emerytów

R e k l a m a

Od września 2022 r. pracujący wcześniejsi emeryci oraz renciści będą mogli dorobić mniej, niż do tej pory. Wynika to ze spadku przeciętnego wynagrodzenia krajowego w II kwartale br. Zmiany limitów powinni obserwować szczególnie ci świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60/65 lat).

Zarobki do kwoty 4309,40 zł brutto miesięcznie, czyli do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia  nie wpłyną na zmniejszenie emerytury czy renty. Jeśli będą natomiast wyższe niż 8 003,20 zł brutto, czyli 130 proc. tego wynagrodzenia, to ZUS będzie mógł zawiesić świadczenie. Z kolei uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 4309,41 zł do 8 003,20 zł brutto spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Od marca br. do końca lutego 2023 r. wynosi ona 691,94 zł – dla emerytury i renty
z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 518,99 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588,19 zł – dla renty rodzinnej dla jednej osoby.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Kto może dorabiać bez ograniczeń

– Wysokością przychodów nie muszą przejmować się ci emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Oni mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń, nie martwiąc się, że ZUS zawiesi lub zmniejszy wypłacaną emeryturę czy rentę – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS. Jak dodaje, wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury (od marca 1338,44 zł brutto), to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Zarobkować bez ograniczeń może również osoba pobierająca rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
804obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx