R e k l a m a

PGE Dystrybucja i 9ŁBOT będą współpracować dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego

R e k l a m a

PGE Dystrybucja i 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy m.in. w kontekście wsparcia w przypadku wystąpienia masowych awarii. Inicjatorem połączenia sił jest PGE Dystrybucja, która dostrzega możliwość wykorzystania potencjału obu podmiotów.

Podpisanie umowy PGE Dystrybucja z 9. Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej miało miejsce 29 września 2022 r. Dokument został podpisany przez Jarosława Kwaska – prezesa zarządu PGE Dystrybucja i  pułkownika Pawła Wiktorowicza – dowódcę 9ŁBOT.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Zadaniem ŁBOT jest współpraca z innymi podmiotami tworzącymi system obronny państwa oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego na terenie województwa. PGE Dystrybucja natomiast jest operatorem systemu dystrybucyjnego, dostarczającym energię na obszarze obejmującym blisko 40 proc. powierzchni Polski. Spółka jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu strategicznym, realizującym szereg zadań na rzecz obronności państwa oraz bezpieczeństwa obywateli.

– Ustawa o Obronie Ojczyzny powierzyła nam część niemilitarną z obszaru zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest przede wszystkim wsparcie i obrona lokalnych społeczności. Naszą siłą wiodącą są żołnierze obrony terytorialnej, którzy są wyszkoleni do wykorzystywania specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do likwidacji skutków klęsk żywiołowych, który znajduje się na wyposażeniu naszych pododdziałów. Są to m. in. bezzałogowe statki powietrzne, sprzęt hydrauliczny, maszty oświetleniowe, kontenerowe elektrownie polowe oraz pojazdy terenowe – mówił Paweł Wiktorowicz, dowódca 9.ŁBOT.

Jak dodał dowódca 9ŁBOT, współdziałanie z PGE Dystrybucja poprzez wspólne ćwiczenia i szkolenia, niewątpliwie przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców województwa łódzkiego w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Fundamentem dla zawarcia współpracy była potrzeba wspólnego działania na rzecz obronności państwa i bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców województwa łódzkiego oraz kształtowania pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służby wojskowej, a także propagowania postaw patriotycznych.

– Celem zawieranego dzisiaj porozumienia jest umożliwienie naszym służbom współpracy m.in. w zakresie zapewniania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców – zapowiedział Jarosław Kwasek, prezes Zarządu PGE Dystrybucja. – Dzięki tej inicjatywie energetycy poznają metody funkcjonowania jednostek WOT, a Terytorialsi zapoznają się z infrastrukturą elektroenergetyczną za podległym sobie terenie. Dostrzegamy ogromną przestrzeń do rozwinięcia współpracy w obszarze zarządzania kryzysowego. Wykorzystując potencjał Brygady, jesteśmy w stanie wcześniej usunąć np. powalone drzewa, czy ułatwić ekipom technicznym dotarcie w trudno dostępne miejsca – zapewnił Kwasek.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
801obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx