R e k l a m a

Rynek magazynowy w województwie mazowieckim

R e k l a m a

Już od 2021 roku w całej Polsce utrzymuje się rekordowe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Jednym z kluczowych rynków, zarówno w kwestii podaży powierzchni magazynowych, jak i zainteresowania najemców, jest województwo mazowieckie.

Polskie zasoby magazynowe rosną w szybkim tempie. Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku wynosiły 24,7 mln mkw. Co warte podkreślenia, aż 3,5 mln mkw z tej liczby stanowiły powierzchnie oddane do użytku w ubiegłym roku. Choć rynek rozwija się dynamicznie, to rozwój ten absolutnie nie jest równomierny w skali kraju. Inwestorzy i najemcy przy wyborze preferowanej lokalizacji biorą pod uwagę szereg czynników, co sprawia, że powierzchnia magazynowa w jednym województwie może być nawet kilkanaście razy większa niż w sąsiadującym.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Woj. mazowieckie – rozwinięty rynek magazynowy w Polsce

Według aktualnych danych, najwięcej powierzchni magazynowych spośród polskich województw znajduje się w województwie mazowieckim – 5,5 mln mkw, z czego 1 mln mkw w samej Warszawie. Tylko w 2021 roku w województwie mazowieckim przybyło 425 tys. mkw powierzchni magazynowych. To drugi najwyższy wynik w skali kraju, po województwie śląskim.

Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, na czele z tym, że województwo mazowieckie to region bardzo rozwinięty zarówno pod względem infrastruktury, jak i przemysłu. Województwo ze stolicą w Warszawie jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju, dzięki czemu jawi się inwestorom jako wyjątkowo atrakcyjne logistycznie. Bliskie sąsiedztwo autostrad i dróg szybkiego ruchu sprawia, że właśnie w tym regionie powstaje coraz więcej powierzchni magazynowych. Nic więc dziwnego, że wielu potencjalnych najemców zaczyna pracę od sprawdzenia oferty magazynów na wynajem woj. mazowieckie.

Perspektywy dla rynku są bardzo dobre

Na koniec pierwszego kwartału 2022 w kraju pozostawało w budowie 4,7 mln mkw powierzchni magazynowych. To jasno pokazuje, że rynek wciąż dynamicznie się rozwija, a popyt na wynajem nowoczesnych magazynów nie spada. Jak wynika z ostatnich danych podawanych przez ekspertów, stopa pustostanów wśród obiektów magazynowo – logistycznych wynosi aktualnie nieco ponad 3 proc. i jest najniższa w historii. Siłą napędzającą rozwój sektora jest m.in. e-commerce, który mocno zyskuje na znaczeniu od czasów wybuchu pandemii COVID-19.

Duże zainteresowanie sprawia, że rosną ceny najmu magazynów. Podmioty zainteresowane wynajęciem powierzchni magazynowej muszą przygotować się na miesięczne czynsze w przedziale od 2,75 do 4,50 euro za mkw. Póki zainteresowanie najemców tego typu obiektami będzie duże, na spadek czynszów umownych raczej nie ma co liczyć.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,766fanówPolub nas
813obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx