R e k l a m a

Grypa szaleje w województwie łódzkim. NFZ zachęca do szczepień

R e k l a m a

Sezony grypowy trwa, a NFZ zachęca do szczepień przeciwko grypie, by uniknąć poważnych powikłań i wydatków związanych z chorobą. Aktualnie mieszkańcy województwa łódzkiego mogą się szczepić przeciw grypie w 352 punktach, które zgłosiły się do łódzkiego oddziału NFZ i spełniły wymagane warunki.

Jak podaje łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w sezonie epidemicznym 2022/2023 w okresie od 8 do 15 października 2022 r. zgłoszono w województwie łódzkim 3253 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 1634 u dzieci i 1619 u osób dorosłych. Od początku sezonu epidemicznego 2022/2023, czyli od 1 września 2022 r., zarejestrowano łącznie 17164 zachorowania.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie od listopada do marca może zaburzać nasze zdrowie. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo”, ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy. Jednak, szczególnie u osób po 60. roku życia, zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów – mówi prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi.

– Zachęcam wszystkich do szczepienia się w okresie jesiennym przeciw grypie, a szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczepienie przeciw grypie nie tylko skutecznie i bezpiecznie chroni nas przed zakażeniem tym wirusem ale także pozwala uniknąć długotrwałych powikłań choroby – dodaje prof. Anna Piekarska.

Do punktu szczepień z receptą lub szczepionką

Szczepionki przeciwko grypie są dostępne tylko na receptę. Zarówno w przypadku refundacji, czyli także dla seniorów 75+ i ciężarnych, jak i recepty pełnopłatnej. Do apteki na szczepienie zabieramy receptę na szczepionkę, a do placówki medycznej wykupioną wcześniej szczepionkę. Receptę wystawi lekarz POZ. Podanie szczepionki jest bezpłatne. NFZ zapłaci za nie punktowi 21,83 zł.

Pełną listę punktów realizujących szczepienia przeciwko grypie można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. Co ważne, dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych (podmiotach leczniczych).

 Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?

Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):

  • kobiety w ciąży,
  • seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci 18 – 65 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
  • pacjenci powyżej 65 lat,
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx