R e k l a m a

Spotkanie z ułanami w Wieluniu. Nie zabrakło pięknych strojów i pieśni

R e k l a m a

„Kawaleria dla wojska jest jak poezja dla literatury” – tymi słowami obecność w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odnotowali członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Spotkanie z ułanami zorganizowano 12 listopada 2022 roku. Goście przedstawili historię i dokonania pułku oraz zaprezentowali się w umundurowaniu z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ułani Podolscy to ponad 200 lat tradycji i historii. A ta jest bardzo ciekawa. Żołnierze spod znaku trójbarwnych proporczyków (amarantowo-granatowy z białym paskiem pośrodku) brali udział m.in. w największej bitwie kawaleryjskiej XX w., która miała miejsce pod Komarowem w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz w czasie wojny obronnej 1939 r. – w bohaterskim boju pod Mokrą.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Koło Pułkowe działa od kilkudziesięciu lat, a od 2004 jego siedziba mieści się w Szczecinie. W posiadaniu koła znajduje się sztandar, będący wierną repliką sztandaru pułkowego z 1939 roku. W kole zrzeszeni są zarówno cywile, jak i żołnierze z 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Spotkanie w muzeum otworzył koncert Orkiestry w Słupsku, która wystąpiła wraz z solistką Katarzyną Panaszek. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać kilku znanych i lubianych pieśni żołnierskich z okresu II Rzeczypospolitej.

Wcześniej członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich wzięli udział w oficjalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Wieluniu, a także oddali hołd bohaterom walk o wolność na wieluńskim cmentarzu. Zapalili znicze m.in. na mogile ks. Józefa Pruchnickiego, byłego kapelana 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx