R e k l a m a

Grupa Wielton z dynamicznym wzrostem sprzedaży rok do roku po trzech kwartałach

R e k l a m a

Po trzech kwartałach 2022 r. przychody ze sprzedaży Grupy Wielton wyniosły blisko 2,5 mld zł i były o 29,4 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2021 r. Tylko w trzecim kwartale odnotowano przychody o 38,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Z kolei zysk netto Grupy po trzech kwartałach był niemal dwukrotnie wyższy niż przed rokiem.

Wzrost przychodów był efektem zwiększenia wolumenów sprzedaży o 9,4 proc. rok do roku, podwyżek cen produktów wdrożonych przez Grupę Wielton oraz korzystnego kursu walut. Wielton utrzymał pozycję lidera we Francji oraz wicelidera branży w Polsce i Wielkiej Brytanii. Pozycję rynkową umocniła również spółka włoska.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Grupa wypracowała solidny wynik EBITDA na poziomie 145,9 mln zł, pomimo rekordowych cen surowców i komponentów oraz szybkiego wzrostu cen energii i paliw wywołujących presję na rentowność biznesu. Marża EBITDA Wieltonu po trzech kwartałach 2022 r. wyniosła 5,8 proc. (5,4 proc. bez uwzględniania zdarzeń o charakterze jednorazowym, które miały miejsce w 2Q 2022 r.)

Tempa nabiera sprzedaż brytyjskiej spółki Lawrence David, gdzie pozytywne efekty przynosi wdrożony w ubiegłym roku plan naprawczy. Po trzech kwartałach 2022 r. wolumen sprzedaży firmy zwiększył się o 27 proc., a tylko w trzecim kwartale wzrósł o 45 proc. rdr. Grupa kontynuuje wdrażanie działań naprawczych we francuskiej spółce Fruehauf, której wyniki w 1-3Q były poniżej zakładanych poziomów.

Jak informuje Wielton, w odpowiedzi na wyzwania rynkowe firma kontynuuje działania mające utrzymać bezpieczeństwo łańcucha dostaw przy zachowaniu wysokiej dyscypliny kosztowej. Trwają intensywne prace nad projektami, których celem jest dalsze zwiększenie efektywności organizacyjnej Grupy Wielton w 2023 r.

– Po dobrym dla Grupy Wielton pierwszym półroczu 2022 r., również w trzecim kwartale utrzymaliśmy trend wzrostowy, zarówno na poziomie przychodów, jak i zysków. Wyróżniającą nas na tle branży dynamikę zawdzięczamy zarówno utrzymującemu się wzrostowi wolumenu sprzedaży, jak i konsekwentnemu wdrażaniu podwyżek cen produktów – mówi Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton. – Wzrost udziałów rynkowych widoczny był szczególnie w Polsce i Wielkiej Brytanii, a nasza spółka we Włoszech zbliżyła się do pierwszej trójki największych graczy rynkowych.

– W odpowiedzi na wciąż niestabilną sytuację geopolityczną na świecie, galopującą inflację oraz obserwowany spadek tempa pozyskiwania zamówień, koncentrujemy nasze wysiłki na jak najskuteczniejszym ograniczeniu wpływu negatywnego otoczenia rynkowego na wyniki finansowe. Dbamy zarówno o zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw, jak i o wysoką dyscyplinę kosztów. Intensyfikujemy prace nad projektami, których celem jest zwiększenie efektywności organizacyjnej Grupy Wielton w 2023 r. i w dalszej przyszłości – zapowiedział Mariusz Golec.

W okresie od stycznia do września 2022 r. Wielton sprzedał 17 524 sztuk produktów, o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Pozycję lidera z udziałem rynkowym wynoszącym 19,4 proc. zachowała francuska spółka Fruehauf. Jej przychody zwiększyły się o 14,5 proc. do 534,6 mln zł, a wolumen sprzedaży wzrósł o 0,3 proc. Niższe od założeń Grupy rezultaty spółki pozostawały pod presją trudnej sytuacji na rynku pracowniczym we Francji (problemy z pozyskaniem pracowników oraz rosnąca presja płacowa). Grupa Wielton realizuje działania mające poprawić efektywności spółki Fruehauf. Wdrożony został także projekt oszczędnościowy w tej spółce.

W Polsce, pomimo spadku całego rynku o 11,7 proc., Wielton zwiększył wolumen sprzedaży o 13,5 proc. do 4 268 sztuk produktów. Spółka utrzymała pozycję wicelidera polskiego rynku, a jej udziały zwiększyły się do 15,3 proc. z 11,5 proc. przed rokiem. Przychody Wieltonu w Polsce wzrosły rdr. o 37,0 proc. do 499,5 mln zł. Jej backlog na koniec września liczył 4 774 sztuk.

Ożywienie rynkowe z powodzeniem wykorzystuje spółka Lawrence David, wicelider rynku brytyjskiego. Po trzech kwartałach 2022 r. wolumen sprzedaży firmy zwiększył się o 27 proc. do 3 546 sztuk. Tylko w trzecim kwartale wzrósł o 45 proc. rdr. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. udziały rynkowe Lawrence David wyniosły 13,6 proc. przy wzroście przychodów o 68,6 proc. do 449,4 mln zł. Backlog spółki na koniec września wynosił 2 745 sztuk.

O 68,7 proc. zwiększył się wolumen sprzedaży spółek Langendorf i Wielton GmbH na rynku niemieckim. W tym samym czasie rynek wzrósł o ok. 11 proc. W krajach CEE Grupa sprzedała 14,4 proc. pojazdów więcej niż przed rokiem, utrzymując piątą pozycję rynkową. Z siódmego na piąte miejsce wśród największych graczy rynku włoskiego przesunęła się spółka Viberti. Jej sprzedaż zwiększyła się o ok. 40 proc., do 870 sztuk.

Po trzech kwartałach 2022 r. zysk netto Grupy wyniósł 94,2 mln zł i był niemal dwukrotnie wyższy niż przed rokiem (46,8 mln zł). Zysk EBITDA zwiększył się o 21,4 proc. rdr. do 145,9 mln zł. Pozytywny wpływ na wyniki 1-3Q 2022 r. miały zdarzenia o charakterze jednorazowym ujęte w drugim kwartale (wpływ na wynik na poziomie netto w drugim kwartale: 53,9 mln zł). Jednocześnie na wynik negatywnie wpłynęły wydarzenia jednorazowe w trzecim kwartale 2022 r. (rozliczenie transakcji nabycia pozostałych udziałów spółki Lawrence David oraz koszty transakcyjne zakupu spółki Guillén).

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jacuś
1 rok temu

Słabo płacą, ogólnie nędza. Co do jakości to kiepsko,opinie kierowców, nie zostawiają złudzeń. Tyle że za nową polowa ceny niż za Schmitz lub koogel.Wielton firanka lub wanna 3 lata i nie ma czego zbierać.

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Jacuś

Nie moja branża, ale Schmitza też kojarzę. Dzięki za info.

Pracownik
1 rok temu

A ludziom nie chcom płacic

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Pracownik

No to rzeczywiscie, słabo.

Xyz
1 rok temu

Ale z tą fotką to przesadzili :p

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Xyz

Ale firmę nieźle rozwinęli. Często, jak na przykład czekam przy pasach, żeby przejść, to mnie mija ciągnik z naczępą i żółtym baktrianem. Nie wiem, jak tam płacą i jakie warunki pracy, ale może ktoś się wypowie.

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

UJ cie to obchodzi

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Sadi

Każdy, zawsze i wszędzie próbuje mnie intymidować. Na razie się nie poddaję drogi synu bez ojca. Ty nawet w zupełnie niewinnym temacie szukasz szansy, żeby mnie obrazić. Słabe. A Wielton mnie interesuje, bo to spółka notowana na giełdzie.

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Sadi

A z UJ masz tyle wspólnego, co twoi koledzy z ławki z trzeźwością.

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Ty masz więcej bo miałeś go w Du.. E

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Sadi

Ile to ma wspólnego z Wieltonem?

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Sadi

I jak można mieć w odbycie najstarszy uniwersytet w Polsce?

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

A jak można lubić upy? No właśnie anty Polaku

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
13
0
Podziel się swoją opiniąx