XXVI Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego zorganizowano 23 listopada 2022 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. W roku polskiego romantyzmu tematem zmagań konkursowych była poezja narodowa poetów „Wielkiej Emigracji”.
Konkurs od wielu lat cieszy się dobrą sławą i popularnością wśród placówek kształcenia specjalnego w województwie łódzkim. Jest jednym z najstarszych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, adresowanym do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Przed laty miał charakter regionalny i swym zasięgiem obejmował placówki specjalne byłego województwa sieradzkiego. Po zmianach administracyjnych w 1999 r. formuła konkursu została rozszerzona i odtąd swym zasięgiem obejmuje placówki specjalne w województwie łódzkim.
Konkurs organizowany jest od 26 lat w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. W ubiegłym roku miał miejsce jubileusz 25-lecia istnienia konkursu, który na stałe wpisał się w historię szkoły, miasta i regionu.
Celem inicjatywy jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży odpowiedniego do wieku i umiejętności aktywnego uczestnictwa w kulturze, sztuce narodowej, a także wspomaganie nauczania języka polskiego w zakresie umiejętności czytania, rozumienia, wykorzystania i refleksyjnego przetworzenia tekstów, w tym tekstów kultury. Co ważne, konkurs pozwala też uczestnikom na wzbogacanie ich rozwoju osobowego oraz aktywne uczestnictwo w życiu i społeczności. Adresatami konkursu są uczniowie szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło udział 37 uczestników ze szkół i ośrodków kształcenia specjalnego w Sieradzu, Bełchatowie, Radomsku, Aleksandrowie Łódzkim, Warcie, Gromadzicach oraz dwóch placówek w Wieluniu.
Nagrody i wyróżnienia przyznawało uczestnikom konkursu jury w składzie:
- Elżbieta Kalińska – dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury, przewodnicząca komisji konkursowej,
- Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu,
- Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej,
- Marlena Włodarczyk – kierownik działu wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu,
- Jarosław Strzała – aktor, reżyser, instruktor teatralny w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.
Wyniki konkursu
Kat. 1 – klasy I-III szkoły podstawowej
Wyróżnienie:
- Alan Kopka, SOS-W w Sieradzu
Kat. 2 – klasy IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce: Nikodem Zurawski, ZSS w Aleksandrowie Łódzkim
II miejsce: Dominika Kawecka, ZSS w Aleksandrowie Łódzkim
III miejsce: Dawid Kapela, SOS-W w Gromadzicach
Wyróżnienie:
- Michalina Chojnacka, ZSS w Warcie
Kat. 3 – klasy VII-VIII szkoły podstawowej
I miejsce: Maria Janusz, SOS-W w Sieradzu
II miejsce: Sebastian Boras, SOS-W w Bełchatowie
III miejsce: Patryk Pszczełowski, SP Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu
Wyróżnienia:
- Sandra Walkiewicz, SOS-W w Radomsku,
- Oliwia Woźna, ZSS w Warcie,
- Paweł Jurkowski, SP Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu
Kat. 4 – szkoła ponadpodstawowa
I miejsce: Daria Kikowska, SOS-W w Sieradzu
II miejsce: Katarzyna Gajdka, ZSS w Aleksandrowie Łódzkim
III miejsce: Łukasz Wróbel, SOS-W w Gromadzicach
Wyróżnienia:
- Jakub Ostrowski, ZSS w Warcie,
- Aleksandra Duda, ZSS w Wieluniu,
- Szymon Frukacz, SOS-W w Bełchatowie,
- Magdalena Padykuła, SOS-W w Gromadzicach
Dodatkowo dyplomem Grand Prix jury postanowiło wyróżnić Darię Kikowską, za wyjątkowo emocjonalną recytację utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego.
Warto dodać, że na uroczystości nie zabrakło znamienitych gości. Byli to m.in. Cezariusz Mostowski – dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu oraz Krzysztof Dziuba – wicestarosta wieluński. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął łódzki kurator oświaty, Waldemar Flajszer.
Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Wieluniu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu. Po stronie szkoły wydarzenie zorganizowały nauczycielki: Aneta Włodarczyk i Lena Macuga.
O kurde, ściągłem sobie pytania. Dosyć trudne. Ovzywiście znałem odpowiedzi, ale muslałem sie chwilę zastanowić.