R e k l a m a

Ogólne zasady pisania CV

R e k l a m a

Odpowiednie przygotowanie CV jest często kwestią, która decyduje o tym, czy dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli poszukiwanie pracy można określić metaforycznie jako podróż, to znakomite CV będzie Twoim paszportem.

Podstawowe zasady pisania CV nie ulegały większym zmianom na przestrzeni lat, jednak postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej aspektów aplikacji i procesów rekrutacyjnych odbywa się online. Twoim zadaniem jest być na bieżąco z najnowszymi trendami i stworzyć swoje CV tak, aby było dla wszystkich przejrzyste i zrozumiałe.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Przygotowując się do tego, pamiętaj o poniższych sześciu obowiązujących na całym świecie zasadach tworzenia lub aktualizowania swojego CV.

Pamiętaj o najważniejszych elementach

Celem CV jest możliwie jak najlepsze przedstawienie twoich kompetencji i osiągnięć. Istnieje kilka sposobów, aby spróbować osiągnąć ten efekt. Warto wspomnieć, że w każdym CV wymagane są te podstawowe elementy:

  • Dane kontaktowe. Twoje imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu. Te dane osobowe są oczywiście wrażliwe, zatem musisz uważać na to, komu udostępniasz swoje CV.
  • Odpowiednie umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Zacznij swoją listę od najważniejszych umiejętności. Warto używać konkretnych słów do określenia swojego poziomu zaawansowania (na przykład zamiast „umiejętność konwersacji po hiszpańsku” lub „znajomość programu Microsoft Excel” napisz „biegły język hiszpański” lub „ekspert w programie Microsoft Excel”).
  • Ważne informacje o przebiegu Twojej kariery zawodowej. Wiele osób decyduje się na chronologiczne wymienianie wszystkich poprzednich miejsc pracy wraz z pełnionymi w nich zadaniami. Warto zrezygnować z niektórych informacji, jeśli nie są one związane z obowiązkami na stanowisku, o który aktualnie się ubiegasz. Zwróć uwagę na to, by wymieniać swoje osiągnięcia, a nie tylko pełnione zadania.
  • Uzyskane stopnie naukowe oraz certyfikaty. Warto pamiętać, że dla potencjalnego pracodawcy Twoje wykształcenie może mieć mniejsze lub większe znaczenie. Wiele zależy od zawodu, którym jesteś zainteresowany.

Sprawdź inne CV w poszukiwaniu inspiracji

Przeszukaj strony internetowe z przykładami CV, znajdź tam stanowisko, branżę lub firmę, o której myślisz i zobacz, jak inni ludzie ubierają w słowa swoje doświadczenie i umiejętności. Często bywa to pomocne.

Możesz też zapoznać się z językiem lub słownictwem używanym w danej branży lub firmie. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie słowa kluczowe są istotne w kontekście stanowiska, o które się ubiegasz. Powinieneś tę wiedzę wykorzystać przy tworzeniu swojego CV.

Używaj możliwie najmniejszej liczby słów

Pracodawcy mogą mieć mało czasu, wobec czego będą starać się szybko przejrzeć Twoje CV. Sformatuj informacje jako listę krótkich punktów, zamiast pisać długie wyrażenia. Na przykład:

Długie wyrażenie: Umiejętność profesjonalnego zarządzania budżetem, wykorzystana do osiągnięcia 2-procentowej redukcji kosztów poprzez staranną analizę, dzięki której udało się odkryć istotne nieefektywności.

W skrócie: Osiągnięto 2-procentowe oszczędności dzięki wyeliminowaniu nieefektywności.

CV różnych osób zazwyczaj będą się od siebie mniej lub bardziej różnić w kwestii wyglądu. Staraj się używać standardowych szablonów, aby osoba czytająca Twoje CV była w stanie szybko dotrzeć do najważniejszych informacji. Jeśli nie wiesz, jakie informacje powinieneś potraktować priorytetowo jako najistotniejsze, sprawdź czego wymaga pracodawca w opisie ogłoszenia.

Równie ważne jest, aby pamiętać, co chcesz robić w swojej nowej pracy. Nie wymieniaj swoich osiągnięć związanych z branżami, w których nie chcesz pracować i z którymi nie chcesz mieć już nic wspólnego. Skup się na tej branży, która jest dla Ciebie najważniejsza i trzymaj się tego, czego oczekuje pracodawca — oznacza to, że w swoim CV powinieneś po prostu zawrzeć wyłącznie istotne informacje.

Przeliczaj swoje osiągnięcia, kiedy tylko jest to możliwe

Liczby i informacje świetnie uzupełniają informacje o Twojej wiedzy fachowej i ułatwiają menedżerom ds. rekrutacji wizualizację wpływu, jaki wywrze zatrudnienie Ciebie na ich organizację. Jeśli możesz, wzbogać swoje CV o prawdziwe informacje, co pozwoli zwiększyć Twoją wiarygodność. Na przykład:

Brak określonych rezultatów pracy: Osiągnięto dużą produktywność dzięki znajomości sposobów promowania treści.

Określone rezultaty pracy: Osiągnięto 180-procentowy wzrost produktywności dzięki znajomości sposobów promowania treści.

Użyj słów kluczowych, których pracodawcy używają w swoich opisach stanowisk

Menedżerowie ds. rekrutacji chcieliby, żebyś po prostu mówił ich językiem i rozumiał język ich branży. Jeśli zobaczą, że używane przez nich słowa kluczowe pojawiają się w Twoim CV, wzmocni to ich poczucie, że wyznajesz te same wartości, co ich organizacja.

Przeczytaj CV wiele razy, aby wyłapać literówki i błędy ortograficzne

Niestety, czasem wystarczy jeden błąd językowy lub ortograficzny, aby Twoje CV zostało przedwcześnie odrzucone. Aktualizuj swoje CV wielokrotnie, skrupulatnie linijka po linijce, dosłownie literuj.  Przydatne może być nawet wydrukowanie go na papierze i prześledzenie każdego wiersza ołówkiem podczas czytania. Może to się wydawać pracochłonne, ale będzie świetnym sposobem na wyłapanie drobnych błędów, przez które dokument może być niezrozumiały. Poproś też znajomego lub bliską osobę o przejrzenie Twojego CV, zanim zaczniesz przedstawiać je pracodawcom.

Dobre CV będzie wsparciem w poszukiwaniu pracy, pomoże Ci zademonstrować swoje mocne strony i zbliży Cię o krok do wymarzonej pracy. Wkładając pewien wysiłek oraz przestrzegając wymienionych przez nas powyżej sześciu zasad, zmienisz ten dokument w jeden ze swoich najsilniejszych zasobów w poszukiwaniu pracy.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx