R e k l a m a

Święta Bożego Narodzenia. Gdzie uzyskać pomoc medyczną? Sprawdzamy!

R e k l a m a

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, wyjątkowy czas w roku. Wiele osób spędzi święta poza domem, podróżując do bliskich. Dlatego przypominamy, gdzie znajdziesz pomoc medyczną podczas zbliżających się świąt.

Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc medyczną, kiedy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Nawet jeśli spędzasz Święta Bożego Narodzenia daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc. Sprawdź szczegóły.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak podaje WSSE w Łodzi, w ubiegłym tygodniu w Łódzkiem odnotowano 9636 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, to dwa razy więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Narodowy Fundusz Zdrowia w swoim komunikacie radzi – jeśli masz objawy grypy lub innej infekcji, zostań w domu. Nie zakażaj innych, słabszych i chorych. Grypa jest ciężką chorobą wirusową, która grozi powikłaniami. Do podstawowych objawów grypy należą:

 1. wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy
 2. bóle mięśniowe
 3. ogólne uczucie osłabienia i rozbicia
 4. niekiedy pojawiają się wymioty i łagodna biegunka, u małych dzieci ból brzucha

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W takim punkcie można otrzymać świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Punkty NPL w naszej okolicy to:

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, ul. Szpitalna 16, tel. 43 840 67 63;
 • Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, ul. Warszawska 104, tel. 62 784 55 47;
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie, ul. Wiśniowa 26, tel. 34 311 25 85.

– Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych – radzą eksperci z NFZ.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, można skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18:00 do 8:00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.

– Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Warto pamiętać, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.  

SOR-y i izby przyjęć w naszym regionie znajdują się w szpitalach w Wieluniu i w Sieradzu.

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

– Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha – radzą eksperci z NFZ.

Nocna pomoc stomatologiczna

W razie nagłego bólu zęba można zgłosić się do najbliższego punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. Stomatolodzy pracują tu w dni powszednie od 19 do 7 rano, a w soboty, niedziele i święta przez całą dobę. 

 • Centrum Stomatologii Duodent w Piotrkowie Trybunalskim, 
  ul. Rwańska 5 
  telefon do rejestracji 604 727 554
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT w Łodzi, 
  ul. Okrzei 40, 
  telefon do rejestracji 42 640 77 10
 • Niepubliczny Stomatologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Super-Dent w Łodzi, 
  ul. Wodna 25/1BU, 
  telefon do rejestracji 42 673 35 98

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Bożego Narodzenia – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ. Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 można bezpłatnie uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx