R e k l a m a

Dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem w Radoszewicach. Tej tragedii można było uniknąć

R e k l a m a

Rozpoczynamy rok ostrzeżeniem przed śmiertelnie niebezpiecznym tlenkiem węgla, czyli czadem. „Cichy zabójca w okresie poświątecznym w Radoszewicach pozbawił życia dwóch mężczyzn w wieku 53 i 70 lat. Jak podkreśla policja, tej tragedii można było uniknąć.

Czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodu jest nazywany „cichym zabójcą”. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje też łzawienia oczu ani uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Do tragicznego zatrucia czadem doszło w środę, 28 grudnia 2022 roku, w miejscowości Radoszewice w gminie Siemkowice. Pajęczańscy funkcjonariusze policji ustalili, że dwóch mężczyzn w wieku 53 i 70 lat zaczadziło się w domu jednorodzinnym.

– Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej na skutek zaprószenia ognia przez niedopałek papierosa. W tym przypadku zabrakło przede wszystkim zdrowego rozsądku, właściwej wentylacji i wyposażenia pomieszczenia – wskazuje mł. asp. Wioletta Mielczarek z KPP w Pajęcznie.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować, dbając o szczelność instalacji kominowej, zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń oraz poprzez zainstalowanie czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją czujnika jest wykrywanie czadu i generowanie alarmu w przypadku wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.

– Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza, należy uchylać okno, kiedy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia – pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanego montera – radzi mł. asp. Wioletta Mielczarek.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Takie coś powiem, co mi kiedyś mój ojciec powiedział. Jak masz junkersa i napuszcasz wody do wanny to otwórz okno i nie wchodź do wody póki nie wyłączysz piecyka. Nawet w zimie, przy -20C przestrzegałem tej zasady. Tlenek węgla może zabic nawet po kilku godzinach. Łączy się z krwinkami i łączy się z homoglobiną, więc się dusisz nawet o tym nie wiedząc. Straszna śmierć.

Sadi
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Henryk Markoni

Możesz sobie darować opowieści w takiej tragedii nikogo nie interesuje twoje życie więc go nie opowiadaj

Henryk Markoni
1 rok temu
Odpowiedź na komentarz użytkownika  Sadi

To że ciebie coś nie interesuje, nie oznacza, że nikogo nie interesuje. Podam ci przykład. Ciebie nie interesuje ortografia i gramatyka, ale wielu ludzi interesuje. A mój ojciec ma uprawnienia budowlane i trochę się zna. Chciałem pomóc w przeciwnieństwie do ciebei, który tylko chce szkodzić, psuć i ranić.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
3
0
Podziel się swoją opiniąx