R e k l a m a

Łódzcy Terytorialsi podsumowują 2022 rok. Dużo się działo!

R e k l a m a

2022 był kolejnym intensywnym rokiem działań dla 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Równolegle z działaniami przeciwkryzysowymi odbywały się szkolenia i powołania nowych ochotników do służby.

Zainteresowanie terytorialną służbą wojskową już na początku ubiegłego roku znacznie wzrosło. Sytuacja za naszą wschodnią granicą obudziła w Polakach ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku wobec Ojczyzny. Miało to odzwierciedlenie w ilości ochotników, którzy stawiali się na wcielenia. W 2022 roku łódzka Brygada WOT przeprowadziła powołania rekrutów na szkolenia podstawowe i  wyrównawcze.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W ciągu roku w szeregi 9ŁBOT wstąpiło ponad 600 nowych żołnierzy. W sierpniu minionego roku został sformowany trzeci batalion wchodzący w skład 9ŁBOT zlokalizowany w Łasku oraz powstały nowe pododdziały –  kompania szkolna i kompania saperów.

Żołnierze 9ŁBOT odbywali szkolenia rotacyjne i przeciwkryzysowe. Wzięli także udział w międzynarodowych zawodach użyteczno – bojowych RECON – CLASH – 22 , w których zajęli 7 miejsce. Żołnierze 9ŁBOT brali też udział w kursach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu: medycyny pola walki – Combat Lifesaver, instruktorów RPG-7, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczych i instruktorów – snajperów, a także kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy organizowanych przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

W ramach działań przeciwkryzysowych w operacji „Niezawodna Pomoc” żołnierze 9ŁBOT na wniosek wojewody łódzkiego wspierali działanie punktów informacyjnych i relokacyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Wojsko zajmowało się również zabezpieczeniem transportowo – logistycznym magazynów i punktów relokacyjnych w województwie łódzkim.

Od ponad roku 9ŁBOT jest zaangażowana w operację „Silne Wsparcie”. Żołnierze 9ŁBOT wspólnie z innymi brygadami WOT wspierają Straż Graniczą w zabezpieczaniu granicy polsko – białoruskiej.

Rok 2022 wraz z wejściem Ustawy o obronie Ojczyzny przyniósł także powierzenie Wojskom Obrony Terytorialnej niemilitarnej części zadań zarządzenia kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie  ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej zastąpili dotychczasowych szefów WSzW (dawne Wojewódzkie Sztaby Wojskowe a obecnie Centralne Wojskowe Centra Rekrutacji) i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

W styczniu br. mija 5 lat od powstania 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kolejne wyzwania jakie czekają przed łódzkimi Terytorialsami to kontynuacja operacji „Silne Wsparcie”, szkolenia i powołania nowych ochotników, gotowość do działań przeciwkryzysowych oraz powstanie 94 batalionu lekkiej piechoty w Piotrkowie Trybunalskim.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,647fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx