R e k l a m a

ZUS przypomina: Płatniku, pamiętaj o comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej

R e k l a m a

Od stycznia 2022 r., czyli już od roku, płatnicy składek mają obowiązek co miesiąc przesyłać deklarację rozliczeniową ZUS DRA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, także tych, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, nie wszyscy o tym pamiętają.

– Pomimo tego, że zmiana w przepisach obowiązuje od roku, wielu płatników zapomina o przekazaniu comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej (DRA). Przypominamy o tym płatnikom na wiele sposobów, wysyłając pisma, informacje na PUE, telefonicznie, podczas dyżurów telefonicznych czy szkoleń online – mówi Ewa Głowacka-Borowiecka, dyrektor ds. dochodów w II Oddziale ZUS w Łodzi. – Niestety nadal nie wszyscy wywiązują się z tego obowiązku, a istnieje on nawet wtedy, gdy w deklaracjach nie ma żadnych zmian i z miesiąca na miesiąc wyglądają tak samo.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Na konieczność comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wpływ miały zmiany dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ponieważ podstawa do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne może być co miesiąc inna, przedsiębiorcy co miesiąc zobligowani są do przesłania do ZUS deklaracji rozliczeniowych.

Deklaracje rozliczeniowe płatnicy składek, którzy od stycznia 2023 r. zobowiązani są do posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS, mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe przez PUE ZUS i e-płatnika. Płatnicy, którzy odprowadzają składki za nie więcej niż 5 osób, nadal mogą deklarację rozliczeniową złożyć w formie papierowej bezpośrednio na Sali obsługi klientów lub przesłać dokumenty rozliczeniowe tradycyjną pocztą.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx