W okresie 23-31 grudnia 2022 r. w województwie łódzkim odnotowano 20 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. NFZ wprowadził refundację tzw. testów combo, które pozwolą odróżnić grypę od innych infekcji.
W czwartek, 5 stycznia 2023 r., minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – wskazuje szef resortu zdrowia.
W poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., tuż po wejściu w życie rozporządzenia ministra zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Co ważne, dla pacjentów POZ testy są bezpłatne. Na test 3 w 1 kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.
Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych.
– Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.