R e k l a m a

Grypa szaleje w woj. łódzkim. Poradnie mogą wykonywać tzw. testy combo

R e k l a m a

W okresie 23-31 grudnia 2022 r. w województwie łódzkim odnotowano 20 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. NFZ wprowadził refundację tzw. testów combo, które pozwolą odróżnić grypę od innych infekcji.

W czwartek, 5 stycznia 2023 r., minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – wskazuje szef resortu zdrowia.

W poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., tuż po wejściu w życie rozporządzenia ministra zdrowia, Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie, zgodnie z którym za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Co ważne, dla pacjentów POZ testy są bezpłatne. Na test 3 w 1 kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaapelowała do lekarzy, aby ci nie wypisywali, a do pacjentów, aby nie oczekiwali wypisania antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych.

­– Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie – przypomina prof. Mastalerz-Migas.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx