R e k l a m a

W łódzkim znowu przybyło pracujących cudzoziemców. Nie tylko z Ukrainy

R e k l a m a

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już 1 mln 67 tys. osób. W województwie łódzkim odnotowano 73,5 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Najwięcej jest obywateli Ukrainy.

Na koniec listopada ub. roku w województwie łódzkim zarejestrowano 55,7 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, co oznacza, że od czerwca ubiegłego roku przybyło nam 1,7 tys. ubezpieczonych z tego kraju. Od końca czerwca do końca listopada ub. roku przybyło też m.in. 200 osób z Mołdawii i 930 osób z Białorusi. Obecnie mamy 4,7 tys. ubezpieczonych z Białorusi i 935 z Mołdawii.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W łódzkim chętnie przebywają też obywatele Gruzji, jest ich ponad 2,3 tys., jednak w stosunku do czerwca to o 93 osoby mniej. Spadła też znacznie liczba zatrudnionych obywateli Rosji, jest ich obecnie o niemal 20 procent mniej niż na koniec czerwca ub. roku. Obecna liczba przedstawicieli Rosji w Łódzkiem wynosi 586 osób, czyli o 140 osób mniej niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy było tu 726 osób.

Na terenie łódzkiego sporo jest też ubezpieczonych z Wietnamu, Turcji, Indii, Indonezji i Filipin. Mamy też nacje, których nie odnotowują łódzkie statystyki ZUS, a należą do nich np. obywatele Aruby, Barbadosu, Senegalu, Czarnogóry czy Ekwadoru.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy 1 mln 67 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS (na koniec czerwca było 1 mln 25 tys.).  W całym kraju od końca czerwca do końca listopada ubiegłego roku wzrosła m.in. liczba Ukraińców, z 736 tys. do ponad 753 tys., Białorusinów z 87,7 tys. do 106 tys., a spadła m.in. przedstawicieli Rosji z 14 361 do 13 618 osób.

Większość cudzoziemców (59,1%), podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx