R e k l a m a

Policjanci z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka rozmawiali z seniorami o zagrożeniach

R e k l a m a

Dzień Babci i Dzień Dziadka to najlepszy czas, aby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Z takiego założenia wyszli wieluńscy mundurowi, którzy spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi na temat zagrożeń ze strony oszustów oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

– Zjawisko oszustw popełnianych na szkodę osób starszych stanowi nadal istotny problem. Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Seniorzy narażeni są przede wszystkim na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” albo „pracownika banku”. Sposoby działania sprawców ulegają zmianom, ale najczęściej sprowadzają się do nawiązania kontaktu z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza policji lub pracownika banku, czy innej instytucji.

Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę”, czyli na przykład wypadek z udziałem bliskiej osoby, udział w policyjnej akcji lub zagrożenie zdeponowanych pieniędzy, i manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy.

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzielnicowy gminy Wierzchlas oraz policjant zajmujący się profilaktyką społeczną przeprowadzili działania prewencyjne, przekazując seniorom cenne porady dotyczące bezpieczeństwa. Mundurowi napotkanym seniorom z Wierzchlasa przekazywali elementy odblaskowe oraz etui zabezpieczające kartę płatniczą przed skanowaniem. Jednocześnie rozmawiali z nimi na tematy dotyczące zagrożeń oszustwami.

– Policjanci udzielali porad, co należy zrobić, aby nie dać się oszukać. Nie zabrakło również cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Wskazywano na konieczność używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, zwłaszcza w okresie zimowym – relacjonuje asp. sztab. Katarzyna Grela.

– Apelujemy! Jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o metodach działania różnego rodzaju oszustów. W dużej mierze może, to zapobiec przestępczym ich działaniom  i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia – dodaje Katarzyna Grela.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx