R e k l a m a

Osjaków może zostać miastem. Rada Gminy podjęła uchwałę o konsultacjach społecznych

R e k l a m a

Od 1 stycznia 2024 roku w powiecie wieluńskim może być już nie jedno, ale aż dwa miasta. Kolejnym ośrodkiem miejskim – po Wieluniu – może zostać Osjaków, w którym procedura mająca doprowadzić do odzyskania utraconych wiele lat temu praw miejskich nabiera coraz bardziej realnych kształtów.

Z inicjatywą przyznania Osjakowowi praw miejskich wystąpił wojewoda łódzki. Pomysł jest związany z rządowym projektem, realizowanym w całej Polsce w związku ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Sugerowane jest przywrócenie praw miejskich tym miejscowościom, które utraciły status miasta w wyniku powstania lub w związku z działaniami zaborców.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Radni na „tak”, teraz czas na mieszkańców

Temat potencjalnego przyznania Osjakowowi praw miejskich pojawił się na styczniowej sesji Rady Gminy Osjaków. Radni podjęli uchwałę o uruchomieniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Jak zapowiada wójt Jarosław Trojan, teraz swoje zdanie w tej kwestii mają wyrazić sami mieszkańcy gminy.

– Będzie można pobrać ankietę z gminnej strony internetowej lub bezpośrednio z Urzędu Gminy Osjaków, oprócz tego ten temat będzie omawiany też na zebraniach sołeckich – zapowiada w rozmowie z nami wójt gminy Osjaków, Jarosław Trojan. Wypełnione papierowe ankiety będzie można złożyć w Urzędzie Gminy lub w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie. Z kolei ankiety pobrane i wypełnione elektronicznie będzie można wysłać drogą internetową, korzystając z podpisu kwalifikowanego.

Trojan: Zwiększenie podatków to „fake news”

Jeśli mieszkańcy wyrażą swoje poparcie dla idei przyznania Osjakowowi praw miejskich, wójt Jarosław Trojan od 1 stycznia 2024 roku stanie się burmistrzem gminy miejsko – wiejskiej. Jak jednak zapewnia, w tym wszystkim nie chodzi o tytuł, bo zarówno w przypadku burmistrza, jak i wójta, zadania i odpowiedzialność na tym stanowisku – określone Ustawą o samorządzie gminnym – pozostają identyczne.

– Są też różne dywagacje, że gdy Osjaków będzie miastem, to będą wyższe podatki. Ktoś puścił „fake newsa” i on jest powtarzany bez żadnej podstawy i uzasadnienia. Ordynacja podatkowa jest jedna i obejmuje ona zarówno miasto stołeczne Warszawa, jak i gminę Osjaków – wskazuje Jarosław Trojan. I dodaje: – Są określone górne stawki podatkowe przez ministra finansów, a później rady poszczególnych gmin. I czy to jest miasto, czy wieś, to rady gmin określają, na jakim poziomie te stawki podatkowe będą, bo to jest ich uprawnienie i kompetencja. Na pewno z tego tytułu, że Osjaków będzie miastem, podatki automatycznie się nie zwiększą – zapewnia w rozmowie z nami wójt gminy Osjaków.

Szansa na rozwój miejscowości

Jak mówi wójt Trojan, w przestrzeni publicznej pojawiają się obecnie różne głosy, w tym również przeciwne przyznaniu Osjakowowi praw miejskich. On sam jednak jest za tym, aby upatrywać w całej sytuacji pozytywów, a ewentualne przyznanie Osjakowowi statusu miasta postrzega jako szansę na rozwój.

– Jeśli przyszłe władze gminy będą starały się to, że Osjaków jest miastem, w sposób umiejętny wykorzystać, to może być impuls prorozwojowy i to też trzeba brać pod uwagę. Osjaków był miastem i myślę, że zasługuje na to, żeby znów być miastem – podsumowuje Jarosław Trojan.

Warto przypomnieć, że Osjaków otrzymał prawa miejskie już przed 1446 rokiem. Utracił je jednak w 1793 roku – jak podają źródła – na skutek pożaru, który strawił większość zabudowań. Teraz pojawiła się duża szansa, że po ponad dwustu latach przerwy o Osjakowie znów będziemy mówić w kategoriach miasta.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,762fanówPolub nas
812obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx