R e k l a m a

Światowy Dzień Walki z Rakiem. 22 tys. mieszkańców regionu z zieloną kartą w 2022 r.

R e k l a m a

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji NFZ zwraca uwagę na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych, a przede wszystkim przypomina o profilaktyce.

W 2022 r. w województwie łódzkim wykonano tysiące zabiegów u chorych z nowotworami. Niemal 22 tys. mieszkańców regionu otrzymało zieloną kartę, aby pilnie rozpocząć diagnostykę onkologiczną. Z bezpłatnej profilaktyki raka piersi skorzystała tylko co druga mieszkanka regionu, jeszcze mniej skorzystało z bezpłatnej cytologii – co dziesiąta.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce jak i w województwie łódzkim. W 2020 roku były powodem 21,8 proc. zgonów mężczyzn i 20 proc. zgonów kobiet – informuje Anna Leder z NFZ. – W Łódzkiem w 2022 r. lekarze z poradni POZ i poradni specjalistycznych wystawili kartę DILO, czy zieloną kartę, która pozwala szybko rozpocząć diagnostykę onkologiczną, 21.886 mieszkańcom województwa.

W 2022 r. w szpitalach w Łódzkiem wykonano tysiące operacji dla chorych z nowotworami, m.in.:

 • Rak piersi – 1384 zabiegi.
 • Rak jelita grubego – 945 zabiegów.
 • Rak płuc – 488 zabiegów.
 • Rak jajnika – 202 zabiegi.
 • Rak prostaty – 239 zabiegi.

Jak się badamy w Łódzkiem

CYTOLOGIA 2022:

Liczba przebadanych kobiet w 2022 roku to 18.744 w AOS i 1.065 w POZ. Do etapu pogłębionej diagnostyki skierowano 130 kobiet, zgłosiło i przebadało się 12 z nich, a z tej grupy 7 trafiło od razu na leczenie. Objęcie populacji w skali kraju – 11,24 %, województwo łódzkie -10,35 %, najlepszy powiat to pabianicki – 16,02 % a najsłabiej przebadany to powiat kutnowski 3,40 % .

MAMMOGRAFIA 2022:

Liczba przebadanych kobiet w 2022 roku wyniosła 68.042, w tym 30.870 w pracowniach stacjonarnych i 37.172 w mammobusach. Do etapu pogłębionej diagnostyki skierowano 3.074 kobiet, zgłosiło się 2.201 kobiet, do leczenia zostało skierowanych 297 kobiet. Z wszystkich kobiet, które zrobiły badanie w 2022 roku, 11 zmarło. Objęcie populacji w 2022 roku w skali kraju – 37,48 %, województwo łódzkie – 41,35 % (czyli powyżej średniej krajowej i rośnie ponownie po pandemii). Najlepiej przebadany powiat to łódzki wschodni (46,60%), a najsłabiej (28,58%) w powiecie radomszczańskim.

Możesz skutecznie ograniczyć ryzyko choroby nowotworowej

– Ponad 90 proc. przypadków chorób nowotworowych zależy od czynników zewnętrznych. Na większość z nich masz wpływ. Na przykład możesz unikać dymu tytoniowego, picia alkoholu czy niezdrowego odżywiana się – przypomina Anna Leder z NFZ.

Europejski kodeks walki z rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej.​ Oparty jest na naukowych badaniach Evidence-based medicine. Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Przedstawiamy 12 sposobów na walkę z rakiem:

 1. Nie pal tytoniu.
 2. Unikaj biernego palenia – nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach.
 3. Kontroluj wagę – wystrzegaj się nadwagi i otyłości.
 4. Bądź aktywny fizycznie.
 5. Odżywiaj się zdrowo.
 6. Ogranicz picie alkoholu.
 7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 8. Unikaj substancji rakotwórczych w środowisku pracy.
 9. Chroń się przed promieniowaniem radonowym.
 10. (dla kobiet) Zapobiegaj zachorowaniu na raka piersi – jeśli możesz, karm piersią i ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
 11. Pamiętaj o szczepieniach przeciwko HBV – wirusowi zapalenia wątroby typu B i HPV –wirusowi brodawczaka ludzkiego.
 12. Bierz udział w badaniach przesiewowych – wczesne wykrycie zmian daje szansę na wyleczenie nowotworu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Badania profilaktyczne ratują życie

Łódzki NFZ finansuje (bez skierowania)

 • Program profilaktyki raka piersi.
 • Program profilaktyki raka szyjki macicy.
 • Program profilaktyki raka jelita grubego.

Programy dla osób z rodzin obciążonych genetycznie (wystarczy skierowanie do poradni genetycznej):

 • Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika.
 • Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy.
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx