R e k l a m a

Agnieszka Mysakowska z Wielunia odebrała Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

R e k l a m a

Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu, odebrała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za 2022 rok. Wyróżnienie jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego.

Mysakowska została nagrodzona za podejmowane przez nią inicjatywy społeczne. Wieluńska nauczycielka od lat podejmuje wysiłki na rzecz dialogu kultur i ocalania pamięci o wieluńskich Żydach. Podczas uroczystości wręczenia nagród rektor UJ prof. Jacek Popiel przypomniał, że Wieluń uchodzi w powszechnej świadomości za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Obraz ten stara się od kilku lat przywoływać Agnieszka Mysakowska.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Nieznane szerzej tradycje dawnego, wielonarodowego Wielunia Agnieszka Mysakowska postanowiła ocalić od zapomnienia wraz ze swoimi uczniami, wytyczając przy ich udziale „Szlak Wieluńskich Żydów” – ścieżkę edukacyjną upamiętniającą lokalną, przedwojenną społeczność żydowską. Oryginalne, pod wieloma względami pionierskie przedsięwzięcie, zgłoszone w prestiżowym konkursie „Szkoła Dialogu”, spotkało się z uznaniem jurorów i natychmiastowym, entuzjastycznym odzewem przedstawicieli środowiska żydowskiego w Polsce, zapewniając wówczas Mysakowskiej i jej podopiecznym zasłużone zwycięstwo – mówił podczas wręczenia nagród prof. Jacek Popiel, cytowany przez oficjalną stronę uczelni.

Sama Agnieszka Mysakowska z kolei przyznała, że na co dzień pracuje z fantastyczną i otwartą młodzieżą, która zawsze staje w obronie drugiego człowieka. Z kolei efekty jej dotychczasowej działalności są wynikiem ponad siedmiu lat trudnej pracy. Laureatka nie ukrywała, że po drodze pojawiały się rozmaite przeszkody. – Ale jestem tu dziś z państwem. Zatem dałam radę. Pojawiła się ta siła w młodych. To oni dają mi tę siłę, że która powoduje, że chcę dalej zmieniać ten świat – mówiła Agnieszka Mysakowska, którą również cytuje oficjalna strona UJ.

Warto dodać, że Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów dokonuje kapituła pod przewodnictwem prof. Jacka Popiela. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej (w tej kategorii nagrodę otrzymała Małgorzata Międzobrodzka) oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania (ta nagroda trafiła w ręce Agnieszki Mysakowskiej z Wielunia).

– W imieniu gminy Wieluń gratulacje złożyła zastępca burmistrza Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk. Jesteśmy dumni, że Wieluń ma takich mieszkańców, którym nie jest wszystko jedno – zakomunikował Urząd Miejski w Wieluniu.

R e k l a m a
Źródłouj.edu.pl

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx