R e k l a m a

Jednostki OSP mogą już składać wnioski o dotacje. Do rozdania 3 miliony złotych

R e k l a m a

Jednostki OSP mogą już składać wnioski o dotacje na zakup sprzętu i odzieży bojowej. Samorząd województwa na ten program przeznacza 3 miliony złotych, a łącznie na wsparcie strażaków-ochotników w 2023 roku przekaże 5,5 miliona złotych.

Pierwszy program, w ramach którego każda OSP w województwie łódzkim może dostać maksymalnie 20 tysięcy złotych na doposażenie swojej jednostki, cieszy się wśród strażaków bardzo dużą popularnością. W ubiegłym roku wnioski złożyło prawie 400 jednostek, więc zarząd województwa łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu pierwotnej kwoty pomocy z 1,5 mln do 3 milionów złotych, które ostatecznie rozdysponowano między 156 OSP. W tym roku zasady i kwoty pozostaną takie same – dofinansowanie to maksymalnie 20 tys. zł, które jednostka będzie mogła wydać na sprzęt przeciwpożarowy i ratunkowy, stroje ochronne i bojowe dla swoich druhów, a także np. na pralkę czy suszarkę do czyszczenia oraz impregnacji tej specjalistycznej odzieży.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Wnioski mogą składać wszystkie jednostki z województwa, także te, które otrzymały pieniądze rok temu, ale w konkursie premiowane będą te OSP, które w 2022 dofinansowania nie otrzymały. Dodatkowe punkty mają również straże, które straciły sprzęt w wyniku kradzieży, dewastacji lub prowadzenia działań ratowniczych. Komisja będzie brała pod uwagę również przynależność lub planowane włączenie danej OSP do KSRG oraz pomoc udzieloną Ukrainie. Termin składania wniosków mija 3 kwietnia. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej województwa łódzkiego.

Do udziału w konkursie zachęcają sami druhowie. OSP w Chojnem (pow. sieradzki) z ubiegłorocznej puli dostała 20 tysięcy złotych. Pieniądze wydali na nomeksy, czyli komplety odzieży ochronnej dla strażaków. – Taki strój jest bardzo kosztowny i dlatego jest to dla nas bardzo duże wsparcie. Warto starać się o te pieniądze, bo jeżeli jednostka chce robić coś więcej, rozwijać się, to musi inwestować w siebie – mówi Katarzyna Jamroziak, prezes OSP w Chojnem.

Pieniądze na zakup sprzętu czy odzieży to tylko jeden z trzech programów, jakie samorząd województwa przygotował w 2023 roku dla OSP. Będą także dotacje dla drużyn młodzieżowych oraz na remont strażnic.

– Ochotnicze straże pożarne dają nam, mieszkańcom województwa poczucie bezpieczeństwa, dlatego my, jako samorząd staramy się zapewniać to bezpieczeństwo samym strażakom. Stąd decyzja o kolejnych milionach, które druhowie będą mogli wykorzystać na uzupełnienie sprzętu czy szkolenie najmłodszych strażaków – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Chcemy, żeby nasze jednostki były jak najlepiej wyposażone i przygotowane do każdej akcji.

Konkursy na wsparcie i szkolenie młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz na remonty strażnic są w przygotowaniu i zostaną wkrótce ogłoszone.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

7,962fanówPolub nas
789obserwującychObserwuj
7obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx