Samorządowcy z naszego regionu podpisali porozumienie o współpracy w celu przygotowania i wdrożenia strategii rozwoju ponadlokalnego. Do projektu włączyło się Starostwo Powiatowe w Wieluniu, wszystkie gminy powiatu wieluńskiego oraz miasto i gmina Działoszyn.
Jak mówił podczas spotkania z samorządowcami starosta wieluński, Marek Kieler, zarządzanie rozwojem na obszarach wykraczających poza obszar jednej gminy, powiatu, pomaga w budowaniu spójności terytorialnej. Jest również źródłem oszczędności dla jednostek samorządu terytorialnego oraz kierunkiem promowanym w polityce spójności.
– Podpisanie dzisiejszego porozumienia pozwoli nam, samorządowcom, na działanie i współpracę w różnych obszarach, które wynikają z potrzeb danej jednostki samorządu terytorialnego. Jest to też dokument, który pozwala nam wyrażać wolę i chęć współpracy w obszarach, które są nieodzowne dla poprawy funkcjonowania i rozwoju naszych małych ojczyzn – wskazał Kieler.
Wśród sygnatariuszy porozumienia znaleźli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wieluniu, wszystkich gmin powiatu wieluńskiego oraz gminy Działoszyn z powiatu pajęczańskiego.
– Ten sentyment do ziemi wieluńskiej jest, był i będzie. To porozumienie na pewno pomoże nam w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych, w rozwoju naszych małych ojczyzn. Tak że jestem zadowolony, że przyjęliście mnie do tego porozumienia i będziemy współpracować – powiedział burmistrz Działoszyna, Rafał Drab.
Co to jest strategia rozwoju ponadlokalnego?
Strategia rozwoju ponadlokalnego jest nowym dokumentem, wprowadzonym w ramach reformy zmierzającej do pełnego zintegrowania zarówno procesu, jak i dokumentów planistycznych w Polsce. Narzędzie to powstało z myślą o gminach sąsiadujących, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, które posiadają wspólne, uzupełniające się lub współzależne cele rozwojowe i chcą razem realizować politykę rozwoju w granicach swoich terytoriów.
Strategia jest dokumentem zintegrowanym, łączącym ze sobą sferę społeczną, gospodarczą i przestrzenną. Obowiązkowymi elementami strategii są m.in. model struktury funkcjonalno – przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie polityki przestrzennej.