R e k l a m a

Wieluń: Samorządy będą współpracować w sprawie wspólnej strategii rozwoju

R e k l a m a

Samorządowcy z naszego regionu podpisali porozumienie o współpracy w celu przygotowania i wdrożenia strategii rozwoju ponadlokalnego. Do projektu włączyło się Starostwo Powiatowe w Wieluniu, wszystkie gminy powiatu wieluńskiego oraz miasto i gmina Działoszyn.

Jak mówił podczas spotkania z samorządowcami starosta wieluński, Marek Kieler, zarządzanie rozwojem na obszarach wykraczających poza obszar jednej gminy, powiatu, pomaga w budowaniu spójności terytorialnej. Jest również źródłem oszczędności dla jednostek samorządu terytorialnego oraz kierunkiem promowanym w polityce spójności.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Podpisanie dzisiejszego porozumienia pozwoli nam, samorządowcom, na działanie i współpracę w różnych obszarach, które wynikają z potrzeb danej jednostki samorządu terytorialnego. Jest to też dokument, który pozwala nam wyrażać wolę i chęć współpracy w obszarach, które są nieodzowne dla poprawy funkcjonowania i rozwoju naszych małych ojczyzn – wskazał Kieler.

Wśród sygnatariuszy porozumienia znaleźli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wieluniu, wszystkich gmin powiatu wieluńskiego oraz gminy Działoszyn z powiatu pajęczańskiego.

– Ten sentyment do ziemi wieluńskiej jest, był i będzie. To porozumienie na pewno pomoże nam w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych, w rozwoju naszych małych ojczyzn. Tak że jestem zadowolony, że przyjęliście mnie do tego porozumienia i będziemy współpracować – powiedział burmistrz Działoszyna, Rafał Drab.

Co to jest strategia rozwoju ponadlokalnego?

Strategia rozwoju ponadlokalnego jest nowym dokumentem, wprowadzonym w ramach reformy zmierzającej do pełnego zintegrowania zarówno procesu, jak i dokumentów planistycznych w Polsce. Narzędzie to powstało z myślą o gminach sąsiadujących, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, które posiadają wspólne, uzupełniające się lub współzależne cele rozwojowe i chcą razem realizować politykę rozwoju w granicach swoich terytoriów.

Strategia jest dokumentem zintegrowanym, łączącym ze sobą sferę społeczną, gospodarczą i przestrzenną. Obowiązkowymi elementami strategii są m.in. model struktury funkcjonalno – przestrzennej oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie polityki przestrzennej.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,557fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx