R e k l a m a

Ruszyły szkolenia dla najstarszych i najmłodszych kierowców. 210 uczestników

R e k l a m a

Trening czyni mistrza, w tym przypadku drogowego. W Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu zaczęły się szkolenia dla kierowców w wieku 18-24 oraz 65+. Ich celem jest doskonalenie umiejętności oraz świadomości prowadzących pojazdy, a przez to podniesienie bezpieczeństwa na drogach w województwie łódzkim.

To już druga edycja programu – pierwsza, pod hasłem „Senior za kierownicą”, odbyła się w 2021 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Teraz samorząd województwa łódzkiego zaprosił kierowców do kolejnej tury szkoleń, ale tym razem program został poszerzony o nową grupę uczestników – kierowców w wieku 18-24 lata oraz o tematykę z zakresu profilaktyki alkoholowej. W inauguracji programu, która odbyła się w sobotę, 1 kwietnia, w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy przy WORD w Sieradzu, wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Myślę, że każda godzina pod okiem doświadczonych instruktorów, a takich tu mamy, każda godzina w trudnych, a wręcz czasem ekstremalnych warunkach i każda godzina spędzona bezpłatnie, to zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu na drogach w naszym województwie – mówi marszałek. – To jest nasz cel: chcemy, żeby kierowcy się doskonalili, żeby jeździli bezpiecznie. Tak widzimy tę misję i dlatego rozwijamy ten program.

W konferencji inaugurującej szkolenia wziął udział także Piotr Romek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Jak podkreślił, celem WORD-u jest nie tylko egzaminowanie przyszłych kierowców, ale także ich doskonalenie, co przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, również pasażerów czy pieszych. Do udziału w szkoleniach zostali zaproszeni doświadczeni kierowcy, którzy często mają prawo jazdy od kilkudziesięciu lat, ale również ci, którzy egzamin zdali niedawno i doświadczenia dopiero nabierają. – W młodszej grupie, statystycznie w Polsce, jest największa wypadkowość, a druga, starsza grupa, ciągle się powiększa – podkreślił.

Każde szkolenie jest jednodniowe – to 3 godziny teorii i 5 godzin jazdy. Uczestnicy podczas wykładów dowiedzą się o najnowszych zmianach w przepisach ruchu drogowego, a także o zagrożeniach, jakie powoduje kierowanie nawet pod niewielkim wpływem alkoholu. Szkolenie praktyczne to pięć modułów: wyjazd na miasto, symulator zderzeń i dachowania, jazda na śliskiej nawierzchni po łuku, wychodzenie z poślizgu oraz hamowanie awaryjne.

W sobotę, jako pierwsi szkolili się seniorzy. Edward Werbicki ma prawo jazdy od 50 lat i jak sam mówi, chce sprawdzić, czy nadal jeździ bezpiecznie. – Chciałbym odświeżyć moją wiedzę, bo technika i przepisy idą do przodu. Chcę sprawdzić, czy jestem na tyle sprawny, żebym mógł bezpiecznie poruszać się po naszych pięknych drogach. Każdemu takie szkolenie polecam – mówi.

Dolores Chmielewska do Sieradza przyjechała z Łodzi. Zapisała się na szkolenie po namowach męża. – Mam prawo jazdy od prawie 40 lat, w tym czasie bardzo zmieniły się warunki, na drogach jest coraz tłoczniej i coraz trudniej się jeździ, trzeba większego skupienia, a nie zawsze się to udaje – podkreśla.

W rozpoczętej właśnie, drugiej edycji wojewódzkiego programu weźmie udział 210 mieszkańców całego województwa. Połowa to osoby w wieku 65+, druga połowa młodzi, często początkujący kierowcy. Partnerem tej edycji programu jest PKN Orlen.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx