R e k l a m a

Świadczenia honorowe dla 100-latków. W województwie łódzkim pobiera je 175 osób

R e k l a m a

5,5 tys. zł brutto – tyle otrzymają od ZUS osoby, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat i w związku z tym będą miały przyznane świadczenie honorowe. W województwie łódzkim może być 128 takich osób. Obecnie świadczenie honorowe pobiera w naszym województwie 175 stulatków.

Wśród osób, które skończyły już 100 lat przeważają kobiety – jest ich 152, mężczyzn natomiast 23. Kobieta w najbardziej zaawansowanym wieku, pobierająca świadczenia z ZUS w województwie łódzkim, pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach i ma 106 lat i 9 miesięcy. Najstarszy mężczyzna pochodzi natomiast z Łodzi. Ma 104 lata i 2 miesiące.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Świadczenie honorowe

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli świadczenie honorowe. Wysokość świadczenia honorowego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które kończą ten wiek w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, ponieważ co roku ulega zmianie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku.

– Wysokość przyznanego świadczenia honorowego nie jest waloryzowana i nie ulega zmianie. Jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2023 r. dla nowych stulatków to ponad 5,5 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 4,9 tys. zł brutto, a w 2021 r. ok. 4,3 tys. zł brutto – informuje Monika Kiełczyńska z ZUS.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Dane na temat stulatków w podziale na oddziały ZUS

I Oddział  w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 88 osób, w tym 74 kobiety i 14 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i 3 miesiące i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Zgierzu. Najstarszy świadczeniobiorca ma 104 lata i 2 miesiące, pochodzi z Łodzi.

II Oddział w Łodzi – obecnie świadczenie honorowe pobiera 65 osób, w tym 59 kobiet i 6 mężczyzn. Najstarsza kobieta, pobierająca świadczenie honorowe ma 106 lat i 9 miesięcy i pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Pabianicach. Najstarszy mężczyzna także pochodzi z tego terenu i ma skończone 101 lat.

Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – obecnie świadczenie honorowe pobierają 22 osoby, w tym 19 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza świadczeniobiorczyni ma 106 lat i pochodzi z terenu działania Inspektoratu w Skierniewicach, a najstarszy mężczyzna pobierający świadczenie honorowe  ma 102 lata i 7 miesięcy, a pochodzi z terenu działania Inspektoratu ZUS w Radomsku.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,646fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx