R e k l a m a

Są pieniądze dla kół gospodyń wiejskich. Właśnie ruszył nabór wniosków

R e k l a m a

Od 3 kwietnia 2023 r. koła gospodyń wiejskich mogą wnioskować o przyznanie środków finansowych z budżetu państwa na prowadzenie działalności statutowej. W obecnym naborze pula środków na ten cel będzie wynosić 120 mln zł. Oprócz podniesienia kwot dofinansowania w przepisach wprowadzono też inne zmiany.

Podobnie jak w poprzednim roku, wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O przyznanie pomocy mogą ubiegać się tradycyjnie koła gospodyń wiejskich, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Warto, by wszystkie nasze KGW skorzystały z tej możliwości wsparcia finansowego działalności statutowej – zachęca Karol Tomczyk, przewodniczący Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wieluniu.

Budżet przeznaczony w tym roku na ten cel wyniósł 120 mln zł. To znacznie więcej, niż w poprzednich latach, kiedy było to 70 mln zł. Wsparcie jest uzależnione od liczby członków koła i będzie wynosić:

  • 8 tys. zł – dla kół liczących nie więcej niż 30 osób,
  • 9 tys. zł – jeśli liczba członków mieści się w przedziale 31-75,
  • 10 tys. zł – w przypadku jeszcze liczniejszych kół (76 członków i więcej).

Jeśli chodzi o inne zmiany, warto też wiedzieć, że od tego roku koła gospodyń wiejskich, które nie mają nadanego numeru identyfikacyjnego, są zobowiązane do jego uzyskania zanim będą ubiegać się o przyznanie pomocy. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek w biurze powiatowym ARiMR. Wymóg ten nie dotyczy kół, które w poprzednich latach przynajmniej raz skorzystały z dofinansowania działalności statutowej – numer identyfikacyjny został im nadany przed zatwierdzeniem sprawozdania.

W związku z tym, że przyznane w 2023 r. środki będą przekazywane na rachunek wskazany przez KGW w ewidencji producentów, trzeba upewnić się, że wpisano tam odpowiedni i aktualny numer konta bankowego.

Pozostałe warunki przyznawania pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich pozostają bez zmian. W związku z tym, że pula środków może się wyczerpać wcześniej, nie warto zwlekać z udaniem się do placówek Agencji z dokumentami. Ostatnim dniem na złożenie wniosku jest, podobnie w poprzednich latach, 30 września.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx