R e k l a m a

Rośnie liczba oszustw na „BLIK”. Schemat działania przestępców jest sprytny

R e k l a m a

O wzmożonej aktywności przestępców, dotyczącej oszustw na „BLIK” oraz podczas sprzedaży przez OLX, informuje policja z Sieradza. Cyberprzestępcy sprytnie oszukują swoje ofiary, na przykład pisząc do nich z przejętych kont ich znajomych. W niektórych przypadkach poszkodowani stracili duże sumy pieniędzy.

W ostatnim czasie policjanci z Sieradza otrzymali dużo zgłoszeń o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści, przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do ich znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta, koniecznością zrobienia atrakcyjnych cenowo zakupów.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Na czym polega oszustwo metodą na „BLIK”? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny – informuje asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka z sieradzkiej policji.

Mundurowi przypominają, że jeśli otrzymamy za pomocą komunikatora prośbę o „pożyczkę”, lepiej nie działać pochopnie. Wystarczy sprawdzić czy osoba, która do nas napisała, lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.

– Należy zrobić to przez bezpośredni kontakt, na przykład dzwoniąc do tej osoby. Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować, czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem – podkreśla asp. sztab. Kulawiecka.

Oszuści grasują też na OLX

Wielu pokrzywdzonych pada też ofiarą oszustwa podczas sprzedaży na portalu OLX. Cyberprzestępcy, udając potencjalnego klienta, nawiązują ze sprzedającym kontakt przez WhatsApp. Podsyłają fałszywe linki do płatności na OLX czy InPost.

– Pokrzywdzony zostaje zmanipulowany i wprowadzony w błąd, przez co pochopnie wpisuje w formularz dane bankowe, umożliwiające logowanie. W ten sposób oszust wchodzi w posiadanie cennych informacji, pozwalających mu na samodzielne logowanie do konta ofiary, tym samym kradzież dostępnych środków, ale również zaciągnięcie kredytów – wyjaśnia Agnieszka Kulawiecka.

Policja przypomina, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać numeru swojej karty płatniczej. Warto też weryfikować otrzymane z banku SMS-y, służące do autoryzacji transakcji.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,648fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx