R e k l a m a

W Wieluniu uczczono 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [FILM]

R e k l a m a

Przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, mieszkańcy oraz inni zaproszeni goście wzięli udział w wieluńskich obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jak zwykle, główną część uroczystości zorganizowano na placu Kazimierza Wielkiego.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Później uczestnicy wydarzenia przeszli przed pobliski pomnik Jana Pawła II, by tam złożyć kwiaty. Na koniec udano się na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie nastąpiły przemówienia i oficjalna część uroczystości.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak stwierdził w swojej wypowiedzi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, uchwalenie Konstytucji 3 maja stanowiło ostatnią próbę ratowania suwerenności i niepodległości pierwszej Rzeczypospolitej. Włodarz miasta przypomniał pokrótce wydarzenia z XVII i XVIII wieku, „żeby lepiej zrozumieć, co takiego wydarzyło się, że trzeba było tę ojczyznę starać się ocalić”. Podkreślił, że Polska wówczas w stosunkowo krótkim czasie znacznie straciła na znaczeniu na arenie międzynarodowej.

– Jeśli historia ma być nauczycielką życia, to musimy wyciągać z tej lekcji wnioski. Nie możemy poddawać się zbyt ochoczo wpływom obcych stronnictw. Nie możemy mieć w Polsce stronnictwa niemieckiego, amerykańskiego, rosyjskiego i tak dalej. Musimy patrzeć przede wszystkim na interes naszego narodu, naszego państwa – podkreślał Paweł Okrasa. – Bo tylko silne, suwerenne państwo pod kątem gospodarczym, militarnym jest w stanie być podmiotem na scenie światowej, a nie tylko przedmiotem, który wielcy tego świata będą ustawiać po swojemu.

W obchodach wzięli też udział m.in. przedstawiciele władz powiatu wieluńskiego, na czele ze starostą Markiem Kielerem i wicestarostą Krzysztofem Dziubą, a także poseł Paweł Rychlik.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Pan Burmistrz to prawdziwy Konkubent Stanu. Jak się go słucha to serce, wątroba i rybki w akwarium rosną.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,643fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx