R e k l a m a

Woj. łódzkie: Rekordowe wsparcie dla sołectw i rekordowe zainteresowanie grantami

R e k l a m a

14 mln złotych – taką kwotą w tym roku samorząd województwa wesprze rozwój sołectw w województwie łódzkim. To pieniądze na inwestycje i pomysły zgłoszone przez sołtysów: na nowe świetlice wiejskie, place zabaw i miejsca do spotkań.

– Właśnie oceniliśmy projekty i wybraliśmy najlepsze w dwóch programach: Sołectwo na plus i Infrastruktura Sołecka Na Plus. W pierwszym sołectwa otrzymają granty w wysokości do 12 tys. zł, w drugim – do 100 tys. zł. Zainteresowanie, tak jak, kwota wsparcia, było rekordowe: w obu konkursach wpłynęło łącznie ponad 2000 wniosków – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

We wtorek, 16 maja, zarząd województwa zatwierdził najwyżej oceniane projekty – 63 do dużych grantów i niemal 700 do małych. Teraz czas na formalności, czyli podpisanie umów przez gminy i czekamy na realizację zgłoszonych zadań.

W sołectwach Szubina (pow. kutnowski), Brużyczka Mała (pow. zgierski), Wodzin Prywatny (pow. łódzki-wschodni), Tatar (pow. bełchatowski), Borowa (pow. radomszczański) czy Rembieszów Kolonia (pow. zduńskowolski) powstaną świetlice kontenerowe. W sołectwach Jasień (pow. tomaszowski) i Chorzeszów (pow. łaski) pojawią się sceny plenerowe, a mieszkańcy wsi Kalonka w gm. Nowosolna będą mieli „Ogród Pokoleń”. To tylko część z 63 projektów wybranych do realizacji w tegorocznej edycji konkursu „Infrastruktura sołecka na plus”. Są jeszcze altany ogrodowe z oświetleniem i stołami, wędzarnią i piecem do chleba. Wszystkie pomysły zgłaszały same sołectwa, bo to po prostu potrzeby mieszkańców. Na ich realizację każdy wnioskodawca otrzyma do 100 tys. zł.

– Bardzo cieszę się na tak duży odzew ze strony sołectw i sołtysów, bo otrzymaliśmy w tym konkursie ponad pół tysiąca wniosków. To pokazuje, jak bardzo mieszkańcy wsi w Łódzkiem chcę zmieniać miejsca, w których żyją – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Jeszcze więcej wniosków, bo ponad półtora tysiąca wpłynęło w drugim konkursie, czyli „Sołectwo na plus”. Tu do zdobycia były granty do 12 tys. zł i trafią one do niemal 700 miejscowości. Mieszkańcy Woli Będkowskiej w pow. sieradzkim chcą za te pieniądze kupić piec konwekcyjny do swojej świetlicy, mieszkańcy sołectwa Czastary w pow. wieruszowskim – stoły bankietowe. Na liście pomysłów są też place zabaw, remont przystanku autobusowego dla dzieci, zakup altan drewnianych czy stołów do tenisa.

– Zachęciliśmy mieszkańców do zmian, rozbudziliśmy w nich tę potrzebę i dlatego teraz rokrocznie zwiększamy pulę na oba programy. W tym roku to rekordowe 14 mln zł z budżetu województwa łódzkiego – podkreśla marszałek Schreiber.

Wszystkie zgłoszone inwestycje muszą być zrealizowane do końca tego roku, ale zanim rozpoczną się prace, czas na dokończenie formalności, a to już krok po stronie gmin, na terenie których leżą poszczególne sołectwa.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
799obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx