R e k l a m a

Znamy laureatów konkursu o Wyklętych. Wśród finalistów uczennica z Bieniądzic

R e k l a m a

Ponad trzystu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa łódzkiego wzięło udział w tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”. Nagrody wręczył laureatom marszałek Grzegorz Schreiber podczas uroczystości w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Wśród finalistów testu wiedzy znalazła się Vivienne Stala ze Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach.

Konkurs był organizowany w czterech kategoriach. Test wiedzy i komiks były adresowane do uczniów szkół podstawowych klas VI – VIII, natomiast w kategoriach film i prezentacja multimedialna swoje umiejętności mogli zaprezentować uczniowie szkół ponadpodstawowych.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W teście wiedzy najlepsi okazali się:Szymon Bienias (SP im. Kazimierza Deki Deczyńskiego w Pęczniewie) oraz Aleksander Marszałek (SP nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie), a w części plastycznej wygrał komiks Zofii Bednarek (SP im. Marcina Wasilewskiego w Głuchowie).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych przygotowywali natomiast filmy i prezentacje multimedialne. W pierwszej z tych kategorii bezkonkurencyjny był Mikołaj Kowalski (I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie), a w drugiej Jakub Szychowski (ZSZ nr 2 im. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach).

– Ten konkurs to znakomita okazja do poszerzania swojej wiedzy z najnowszej historii Polski – mówił marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – To również piękna lekcja patriotyzmu, bo mówimy o młodych chłopcach i dziewczętach, którzy najpierw stanęli do walki z okupantem, a później przed wyborem, czy oddać broń i wrócić do tzw. normalności, czy kontynuować walkę o Polskę. Właśnie dlatego wciąż o nich pamiętamy i uczymy się o nich. Nie jest to łatwa lekcja historii. Serdecznie gratuluję laureatom, ale też wszystkim uczestnikom konkursu.

Finaliści i laureaci ze szkół podstawowych za udział w konkursie otrzymali dodatkowe punkty, które pomogą im w rekrutacji do szkół średnich. Specjalne zaświadczenia i gratulacje przekazał im Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty. Gratulacje wszystkim laureatom i finalistom składała także Dorota Więckowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Konkurs był organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale CRE WŁ w Sieradzu. Miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej, rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej.

Test wiedzy – lista laureatów

 • I miejsce (ex aequo) – Szymon Bienias (Szkoła Podstawowa w Pęczniewie), Aleksander Marszałek (Szkoła Podstawowa w Opocznie)
 • II miejsce – Piotr Zagawa (Szkoła Podstawowa w Skierniewicach)
 • III miejsce – Mateusz Mokrowiecki (SP nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim)
 • Wyróżnienia: Maksymilian Strojkowski (Publiczna Szkoła Podstawowa w Przedborzu), Agata Gwóźdź (SP w Wolborzu), Aleksander Iwin (SP Optima Pabianice), Bartłomiej Lobka (SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim), Maksym Bykowski (SP nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim), Maciej Pajda (SP w Sadkowicach)

Test wiedzy – lista finalistów

 • Stanisław Brewiński (SP w Michowicach), Igor Opas (SP nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim), Mateusz Pająk (SP nr 8 w Bełchatowie), Wiktoria Ścibiorska (SP nr 4 w Ozorkowie), Maja Burda (SP w Wolborzu), Vivienne Stala (SP w Bieniądzicach)

Komiks

 • I miejsce – Zofia Bednarek (SP w Głuchowie)
 • II miejsce (praca grupowa) –  Angelika Szymaniak, Klaudia Lange (SP w Łękawie)
 • III miejsce (ex aequo) – Tymoteusz Łaski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnym), Lilianna Klimas (SP nr 2 w Konstantynowie Łódzkim)
 • Wyróżnienia: Natalia Zielińska, Weronika Radzimirska, Ida Freus, Maria Krasuska, Natalia Chęcińska

Film

 • I miejsce – Mikołaj Kowalski (I LO w Ozorkowie)
 • II i III miejsca nie przyznano
 • Wyróżnienia: Rafał Korczak, Mateusz Cieślak

Prezentacja multimedialna

 • I miejsce – Jakub Szychowski (Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Skierniewicach)
 • II miejsce – Anna Studzińska (Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wł. St. Reymonta w Rawie Mazowieckiej)
 • III miejsce (praca grupowa) –  Mariusz Janicki, Łucja Rusiecka, Witold Surdy (Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Zgierzu)
 • Wyróżnienia: Gabriela Zwolińska, Natalia Klimczak, Natalia Nykiel, Amelia Wiśniewska
R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,694fanówPolub nas
805obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx