R e k l a m a

Co o panelach słonecznych wiedzieć trzeba?

R e k l a m a

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej możliwe jest pozyskanie energii elektrycznej w sposób całkowicie przyjazny dla środowiska. To rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem z roku na rok, ponieważ pozwala na wygenerowanie oszczędności. Panele fotowoltaiczne można montować w domach i w firmach.

Fotowoltaika – alternatywne źródło energii elektrycznej

Montaż fotowoltaiki w Wieluniu oraz w innych miastach wykonywany jest przez firmy, których zadaniem jest m.in. dobór odpowiednich paneli. Tak, aby możliwe było pozyskanie jak największej ilości energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

O fotowoltaice dla firm można m.in. przeczytać na stronie https://jbenergia.pl/oferta/fotowoltaika-dla-firm/. Ceny za pobór energii elektrycznej w sposób tradycyjny rosną w zastraszającym tempie. Polacy z obawą patrzą na kolejne rachunki, jakie opiewają na coraz większe kwoty. Nie dziwi więc zainteresowanie, jeżeli chodzi o instalacje fotowoltaiczne. Traktowane są one jako alternatywne źródło energii.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Nie tak łatwo pozyskać energię promieniowania słonecznego. Potrzebne są panele, które swoją zasadę działania opierają na tzw. efekcie fotowoltaicznym. Fotony znajdujące się w promieniowaniu słonecznym sprawiają, że następuje przepływ ładunków, jakie znajdują się pomiędzy ogniwami w panelach. Dzięki temu zaczynają pojawiać się elektrony, które odpowiedzialne są za pojawienie się energii elektrycznej. Ładunek przebiega do inwertera. Do miejsca, gdzie prąd stały zamieniany jest na zmienny. Dopiero wtedy może on trafić do gniazdek elektrycznych i do sieci, gdzie będzie służyć jako zasilanie dla poszczególnych urządzeń i dla oświetlenia.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalację fotowoltaiczną muszą montować specjaliści, którzy odpowiedzialni są również za ustalenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie paneli fotowoltaicznych. Jeżeli takie parametry nie zostaną ustalone, może się okazać, że zapotrzebowanie będzie niewystarczające lub też na odwrót – będzie zbyt duże. W konsekwencji zgromadzoną energię trzeba będzie sprzedawać do elektrowni.

Na sam montaż instalacji należy przeznaczyć od jednego do czterech dni. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jak dużą instalacją fotowoltaiczną będzie się miało do czynienia. Trzeba wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne wymagają odpowiedniego podejścia, ponieważ są bardzo delikatne. To dlatego takie prace muszą zostać wykonane przez profesjonalistów.

Opłacalność fotowoltaiki – tak czy nie?

Panele słoneczne zawsze będzie można zaliczyć do opłacalnych rzeczy. Niezależnie od tego, kiedy będą one montowane – czy teraz, czy dopiero za rok lub dwa. Chodzi bowiem o to, że korzystają one z odnawialnych źródeł energii, jakich tak naprawdę nigdy nie zabraknie. Warto jednak pomyśleć o tym, aby wyposażyć się dodatkowo w magazyn energii.

Nie można także zapomnieć o tym, że wielu specjalistów mówi jasno, iż nie ma co liczyć na to, że ceny za prąd spadną w przyszłych latach. Ich opinie są jednoznaczne – może być jeszcze gorzej. Nie ma więc chyba co zwlekać. Moduły fotowoltaiczne konkurują tak naprawdę każdym sprzedawcą energii elektrycznej. Roczne zużycie energii w domach nie spadnie. Może wręcz wzrosnąć, więc lepiej działać, aby uniezależnić się od elektrowni w znacznym stopniu.

Dotacje i ulgi – czy są możliwe dla paneli fotowoltaicznych?

Zakup instalacji fotowoltaicznej okazuje się dla wielu osób problemem, ponieważ zaporą może okazać się ich cena. To fakt, że domowa instalacja fotowoltaiczna (a także ta firmowa) do tanich nie należy.

Trzeba jednak przypomnieć o tym, że możliwe jest pozyskanie dotacji na taki zakup. Podobnie jest w przypadku, jeżeli chodzi o pompę ciepła.

Potencjalni inwestorzy mogą skorzystać z następujących sposobów dofinansowania:

  • Mój Prąd 5.0 – dofinansowanie dedykowane jest dla tych osób, jakie korzystają z net-billingu. Można liczyć na środki finansowe w kwocie do 6 tys. zł., jeżeli ktoś kupuje same panele. W przypadku zakupu innych urządzeń, jakie są w stanie zwiększyć auto konsumpcję, można liczyć nawet na 7 tys. zł.
  • Czyste Powietrze – można otrzymać wsparcie do 50% inwestycji. Jednak przy tej okazji należy np. wymienić stary piec, który opalany jest węglem na nowe, efektywne źródło, czyli najlepiej na pompę ciepła. To urządzenie, które także zalicza się do OZE.
  • ulga termomodernizacyjna – od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć kwotę, jaka została przeznaczona na zakup paneli fotowoltaicznych.

Koniecznie trzeba o tym pomyśleć, ponieważ dzięki temu koszt zakupu całej instalacji będzie mógł się zwrócić zdecydowanie szybciej.

Jak wybrać panele słoneczne?

Obecnie dostępne moduły można podzielić m.in. ze względu na materiał wykonania. Do wykorzystania są te panele, jakie wykonane są z samego szkła. Mogą to być także moduły, które wykonane są z jednej strony ze szkła, a z drugiej zostają pokryte warstwą folii.

Lepsze są panele ze szkła, które wykazują się większą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Ilość zalet sprawiła, że jednak ma się do czynienia z produktami droższymi.

Co wybrać? Nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy zdać się na fachowe doradztwo firm, jakie specjalizują się w tych tematach.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,644fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx