R e k l a m a

Noc Muzeów 2023 w Wieluniu. Wróciliśmy do czasów powstania styczniowego [FILM]

R e k l a m a

Tegoroczna Noc Muzeów w Wieluniu upłynęła pod znakiem powstania styczniowego. Mieszkańcy mogli zobaczyć m.in. obóz powstańców, a także inscenizację przesłuchania polskiego oficera i dowódcy powstania – Antoniego Turkettiego.

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę zrywu Polaków przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Z tej okazji podczas wieluńskiej Nocy Muzeów dominowały właśnie wątki związane z powstaniem styczniowym.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Przypominamy to w formie takiej żywej historii, upamiętniającej to, co działo się w okolicach Wielunia. To nie będzie rekonstrukcja bitewna, natomiast chcemy pokazać obóz powstańczy, on rzeczywiście tak mniej więcej mógł wyglądać – mówił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W rekonstrukcji obozu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, a także Samodzielnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Widawy.

Muzealnicy przypomnieli też mieszkańcom postać Antoniego Turkettiego, polskiego oficera i dowódcy powstania styczniowego. Choć działał on głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, to podczas powstania znalazł się również w Wieluniu. Tutaj został pojmany i był przetrzymywany w celach, przygotowanych w budynku dawnej szkoły pijarskiej przy ul. Królewskiej. Ostatecznie dzięki pomocy jednego z mieszczan Antoniemu Turkettiemu udało się uciec z wieluńskiego aresztu i dożyć spokojnej starości. Inscenizację przesłuchania Turkettiego w Wieluniu możecie zobaczyć w naszej relacji filmowej.

Oprócz wątków związanych z powstaniem styczniowym, w ramach Nocy Muzeów organizatorzy zaprosili też m.in. do zwiedzania baszty Męczarni oraz wystaw zgromadzonych w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zwieńczeniem całości był koncert zespołu Lejdissimo. Drugiego dnia Nocy Muzeów, 21 maja 2023 roku, organizatorzy zapraszają do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
10 miesięcy temu

🙂

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,556fanówPolub nas
801obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx