R e k l a m a

Remonty kapliczek w naszym regionie. Po „Grobelce” w gminie Lututów czas na Pątnów

R e k l a m a

Kapliczka przy kościele w Pątnowie załapała się na listę 15 zabytkowych obiektów małej architektury w województwie łódzkim, które w tym roku zostaną poddane renowacji. Radni sejmiku województwa podczas ostatniej sesji przeznaczyli na remonty kapliczek i pomników 300 tys. zł.

W tegorocznym konkursie na remont obiektów małej architektury zabytkowej, czyli m.in. kapliczek, krzyży czy pomników, wpłynęło 37 zgłoszeń, z których – we współpracy z poszczególnymi gminami, wybrano 15 projektów. To cenne dla mieszkańców i uznane za zabytkowe: kapliczki, pomniki, posągi czy miejsca kultu.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Są wśród nich obiekty wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego, jak pochodząca z 1820 roku figura św. Wawrzyńca z kapliczki w Strońsku, w gm. Zapolice (pow. zduńskowolski). Jest też kapliczka przy kościele w Pątnowie, której remont sejmik wsparł kwotą 20 tys. złotych. Remontu doczekają się też dwie kapliczki w gminie Nowa Brzeźnica w powiecie pajęczańskim – w miejscowości Dubidze oraz w samej Nowej Brzeźnicy. Obiekty te odzyskają dawny blask jeszcze w tym roku – termin wykonania prac mija z końcem grudnia 2023.

– Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, bo stanowią część historii wsi i miast. Jako samorząd czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

To już trzecia edycja wojewódzkiego programu „Mała architektura zabytkowa”. W ramach ubiegłorocznej edycji odnowiona została m.in.: „Grobelka” – rzeźba drewnianej kapliczki w miejscowości Augustynów w gminie Lututów (na zdjęciu głównym). Łącznie dzięki wsparciu samorządu województwa odrestaurowano już ponad 30 kapliczek i pomników.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
803obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx