R e k l a m a

Dzieci z Ukrainy znów wypoczywają w woj. łódzkim. Od 1 czerwca wakacje spędza tu 200 osób

R e k l a m a

Blisko 200 dzieci z partnerskich regionów województwa łódzkiego na Ukrainie spędza od 1 czerwca 2023 roku wakacje w Polsce. Przyjechały z obwodów odeskiego i czerniowieckiego, aby w naszym województwie odpocząć od wojennej codzienności. Organizatorem obozów jest samorząd województwa, a docelowo z wypoczynku skorzysta 400 dzieci i młodzieży, których rodziny są zaangażowane w walkę z rosyjskim najeźdźcą.

Pierwsze grupy – z obwodów odeskiego i czerniowieckiego – przyjechały do Polski 1 czerwca nad ranem i już przebywają w dwóch ośrodkach wypoczynkowych na terenie naszego województwa. Tu dzieci i młodzież będą mieszkać przez najbliższe dwa tygodnie. Razem z uczestnikami obozów są ich opiekunowie z Ukrainy, ale także instruktorzy z Polski oraz tłumaczki. To już drugi rok z rzędu, gdy samorząd województwa organizuje letni wypoczynek dla ukraińskich dzieci.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– W ubiegłym roku gościliśmy 200 dzieci z Ukrainy. Ich uśmiechy były najpiękniejszym dowodem na to, że warto pomagać i wspierać je w tym trudnym czasie. Dlatego ponownie organizujemy letni wypoczynek, tym razem dla 400 dzieci. Będą tu bezpieczne i spędzą dwa tygodnie na beztroskiej zabawie – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Cieszę się, że przyjechały akurat 1 czerwca, w dniu wszystkich dzieci, które dla każdego powinny być największym szczęściem i dobrem.  

Uczestnicy obozów mają od 8 do 15 lat. Przyjechali zmęczeni długą podróżą, ale uśmiechnięci i zaciekawieni. 15-letnia Sofia mieszka w Czerniowcach. – Od wybuchu wojny tam już nic nie jest „normalne”, chodzimy do szkoły, a w czasie alarmów chowamy się w schronach – opowiada. Już była w Polsce, ale po raz pierwszy jest w woj. łódzkim. – Bardzo mi się tu podoba, chcę poznawać nowych przyjaciół, kulturę, region i aktywnie spędzić czas.

O tym, że najbliższe dwa tygodnie w Łódzkiem będą dla uczestników wypoczynku bardzo aktywne, świadczą programy obozów, w których dominują zajęcia sportowe oraz nauka języka angielskiego. Oprócz tego są codzienne zajęcia integracyjne, a także liczne wycieczki. Dzieci i młodzież zwiedzą okolice Zalewu Sulejowskiego, będą w Uniejowie oraz w Łodzi. Tam m.in. odwiedzą Teatr Wielki i Łódzki Dom Kultury. Będą ogniska, dyskoteki i spływ kajakowy.

Po grupach z obwodów odeskiego i czerniowieckiego, do województwa łódzkiego przyjadą dzieci z obwodów winnickiego i wołyńskiego. Łącznie z wypoczynku organizowanego przez samorząd województwa skorzysta 400 osób.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,754fanówPolub nas
809obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx