R e k l a m a

W woj. łódzkim zaszczepiono pierwsze dzieci bezpłatną szczepionką przeciwko HPV

R e k l a m a

1 czerwca 2023 roku zrealizowano pierwsze bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV w woj. łódzkim. Jedną z 218 poradni w regionie, w których można skorzystać z bezpłatnych szczepień, jest VITAPLUS w Łodzi. Zainteresowanie przerosło oczekiwania doktora P. Rościszewskiego. Poradnia pierwszego dnia umówiła na szczepienie przeciw HPV 30 dzieci.

– Szczepienie to wyjątkowy prezent, prezent na całe życie. Zaszczepione dziecko zyskuje niemal 100 proc. pewność, że nie zachoruje na jeden z nowotworów i nie zakazi wirusem HPV tych, których kiedyś pokocha – przekonuje Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Szczepienie przeciw HPV o 90 proc. zmniejsza ryzyko zakażenie wirusem HPV. Istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyi (w tym rakiem krtani) u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe.

– Badania dowodzą skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób. W ciągu swojego życia 70-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowa zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90 proc. ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe – dodaje Anna Leder. – Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej ja podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Szczepimy i chłopców i dziewczynki. Zaszczepiony w dzieciństwie dorosły nie zakazi innej osoby.

Centrum Medyczne VITAPLUS przy Lumumby 14 jest jednym z pierwszych POZ w Łodzi, który rozpoczął szczepienia w ramach programu „bezpłatnych szczepień przeciw HPV”.

– Choroby powodowane przez infekcje HPV, takie jak rak szyjki macicy, są niestety w Polsce dalej powszechne i często zbyt późno rozpoznawane. W takiej sytuacji rokowanie jest niestety bardzo niepomyślne i prowadzić może do konieczności inwazyjnego, obciążającego i nie zawsze skutecznego leczenia – mówi dr P. Rościszewski z VITAPLUS. – Niezmiernie istotnym jest, aby zabezpieczyć się przed infekcją HPV zawczasu. Szczepienia to najlepsza ochrona, a dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i NFZ wreszcie znika bariera finansowa, która powstrzymywała wiele osób przed skorzystaniem z tej formy profilaktyki.

Bezpłatnie można zaszczepić 12 i 13-letnie dziewczynki i chłopców, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 r. Nie trzeba skierowania, ani recepty. Szczepionka czeka w punkcie szczepień. Dostępne są 2, jak podkreślają eksperci o równie skutecznym potwierdzonym naukowo działaniu.

Czy szczepionki są bezpieczne? Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH: – W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek.

Rodzice mogą zapisać dziecko w POZ – dowolnie wybranym – przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka. W województwie łódzkim jest już 218 placówek POZ, które szczepią dzieci.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk Markoni
1 rok temu

Taki był film z Madonną, Evita. Evita Peron umarła na raka szyjki macicy, najprawdopodobniej zaraził ją HPV jej mąż, Juan. U nas w Polsce to już zupełnie nikogo nie dziwi, że kobiety chodzą z brodawkami na twarzy albo szyi, a raka narządów rodnych, to nazywają rakowski. To nawet w książkach 100 lat temu było pisane, że Polkom zawsze coś rośnie na twarzy. Ale mędrkowie z folią aluminiową z biedry będą gadać, że po co dziewczynki, czy chłopców szczepić. Takim ludziom nie wytłumaczysz. Nawet, jakby wymyślono lek na amputację, to by protesty foliowych rycerzy na ulicach były.

R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,665fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
1
0
Podziel się swoją opiniąx