R e k l a m a

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworów krwi w szpitalu im. Kopernika w Łodzi

R e k l a m a

W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi po raz pierwszy przeprowadzono innowacyjną terapię CAR-T w leczeniu nowotworów krwi. Szpital przeszedł rygorystyczną certyfikację. Przygotowania do wprowadzenia terapii trwały dwa lata.

Terapia zrekombinowanymi limfocytami T (CAR-T) u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B została po raz pierwszy w województwie łódzkim sfinansowana przez NFZ. Łódzki NFZ opłacił podanie preparatu z przeprogramowanymi limfocytami T z pieniędzy z Funduszu Medycznego. Przełomowa terapia CAR-T jest finansowana dla polskich pacjentów od maja 2021 r. Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia koszt preparatu to ponad milion złotych. Terapia CAR-T była 14 czerwca 2023 roku tematem jednego ze spotkań podczas Europejskiego Forum Gospodarczego.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

– Chciałbym podziękować całemu zespołowi szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jestem dumny, że nasza placówka wprowadziła tak nowoczesne metody leczenia. Jako Zarząd Województwa Łódzkiego wspieramy bardzo mocno szpital, tak, by stał się on wiodącą jednostką w dziedzinie onkologii w naszym kraju – podkreślał Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Łódzki szpital jest jednym z siedmiu w Polsce, w którym przeprowadza się terapię CAR-T.

68-letnia pabianiczanka, która została poddana terapii, czuje się dobrze. Choruje na oporny dotąd na leczenie chłoniak rozlany z dużych komórek B. – Dotychczas zastosowane u niej kolejne linie leczenia chemioterapią niestety nie były skuteczne i jedyną możliwością opanowania choroby była infuzja limfocytów CAR-T – mówiła Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

– Terapia CAR-T jest niezwykle skomplikowana i obarczona szeregiem powikłań. Dlatego pacjent musi być pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego i pielęgniarskiego – dodała prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantologii – Kliniki Hematologii Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Terapia CAR-T to przełom w światowej hematologii. To nowoczesna i skuteczna metoda leczenia nowotworów krwi, w której wykorzystuje się własne komórki odpornościowe pacjenta do pokonania choroby. W leczeniu stosuje się genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, które posiadają chimeryczny receptor antygenowy, zdolny do rozpoznania i zniszczenia komórki nowotworowej. Działają one jak inteligentny lek. Dla wielu pacjentów terapia ta jest alternatywą dla wielolekowej chemioterapii lub radioterapii.

Do szpitala im. Kopernika przyjmowana jest już kolejna pacjentka, która zostanie poddana terapii. Rocznie z nowoczesnego leczenia może skorzystać 10 osób.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,671fanówPolub nas
806obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Łódzki Festiwal Mleka w Wieluniu 2024. Mamy dokładny program wydarzenia
MICHAŁ GNUCH I JULIA CHUDZIAK skomentował(a) artykuł Od 1 lipca 2024 z kranów mieszkańców Wielunia popłynie tylko zimna woda
R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx