R e k l a m a

Kolej z Wielunia do Łodzi. Podpisali umowę na zaprojektowanie nowej linii [FILM]

R e k l a m a

Na stacji Wieluń Dąbrowa uroczyście podpisano umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic i nadzór nad inwestycją. Linia o długości 28 kilometrów pozwoli uruchomić bezpośrednie pociągi z Wielunia do Łodzi.

Z Wielunia będzie można dojechać koleją do stolicy województwa przez Zduńską Wolę i Pabianice. PKP PLK podpisały w Wieluniu umowę z wykonawcą na kwotę 8,7 mln zł netto na opracowanie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego nad budową około 28-kilometrowej linii. Będzie to łącznik przebiegającej przez Wieluń linii kolejowej nr 181 z linią nr 131 w rejonie stacji Chorzew Siemkowice. Szacuje się, że po oddaniu nowej linii czas przejazdu z Wielunia do Łodzi wyniesie około 1 godziny i 39 minut.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

W ramach całego projektu o szacowanej wartości ponad 580 mln zł przewidziano budowę pięciu nowych przystanków: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice oraz Siemkowice. Obiekty zapewnią komfortowe warunki oczekiwania na pociąg. Będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Nowa jednotorowa linia umożliwi ruch pociągów osobowych z prędkością do 120 km/h i towarowych z prędkością do 80 km/h. Pod względem geometrii trasy nie będzie problemu, by w przyszłości podnieść na niej maksymalną prędkość pociągów do 160 km/h. Nowa linia będzie też oczywiście w pełni zelektryfikowana.

To jeden z trzech projektów w województwie

– Stworzenie dogodnego połączenia kolejowego nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój Wielunia, ale również rozwój gospodarczy całego regionu. Nowa linia Wieluń – Chorzew Siemkowice to jeden z trzech projektów realizowanych w ramach rządowego programu Kolej+ w województwie łódzkim, którego celem jest zwiększenie dostępności do kolei – mówił w Wieluniu Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Podpisując dziś tę umowę, robimy kolejny krok do celu, który wyznaczyłem sobie na początku kadencji samorządu, czyli walki z wykluczeniem komunikacyjnym. To wynik naszych starań, ale także wynik dobrej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bo to właśnie rządowy program Kolej+ dał nam możliwość rozbudowy sieci kolejowej. Działamy konsekwentnie i skutecznie, aby rozwijać sieć kolejową w naszym województwie – mówił natomiast Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Z Wielunia do Łodzi ma kursować 8 par pociągów na dobę

Jak informuje UMWŁ, samorząd wojewódzki, zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym i wytycznymi naboru do programu Kolej+, po wybudowaniu nowej infrastruktury kolejowej jest zobowiązany do uruchomienia i sfinansowania w przeciągu pięciu lat 8 par pociągów na dobę w relacji Łódź Kaliska – Wieluń. Jedna z nich będzie finansowana przez Gminę Wieluń. Samorząd Wielunia zadeklarował też partycypację finansową w samej inwestycji w kwocie 2 mln złotych.

Warto dodać, że mieszkańcy Wielunia i regionu czekają też na połączenie kolejowe w drugą stronę – w kierunku Wrocławia. Na przeszkodzie stoi w tym przypadku stan torów na odcinku Kępno – Oleśnica. Planowaną inwestycję uwzględniono w przygotowanym przez polski rząd Krajowym Planie Odbudowy, a projekt i prace na tym odcinku są planowane na lata 2023 – 2026.

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić już teraz pociągi regionalne z Wielunia do węzła kolejowego w Kępnie. Linia na tym odcinku jest w bardzo dobrym stanie, a korzysta z niej tylko jedna para pociągów pasażerskich dziennie – IC Miechowita z Krakowa do Piły/Kołobrzegu. Niestety podczas spotkania na stacji Wieluń Dąbrowa nie usłyszeliśmy nic na temat ewentualnego uruchomienia wyczekiwanych przez mieszkańców połączeń regionalnych z Wielunia do Kępna.

Całe wydarzenie, które zorganizowano na stacji Wieluń Dąbrowa, transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie na Facebooku. Zobaczcie poniżej zapis tej transmisji:

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,663fanówPolub nas
807obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx