R e k l a m a

Tanie AC dla „staruszka”, czyli jak niskim kosztem ubezpieczyć stary samochód

R e k l a m a

Twój stary samochód działa jak nowy i ani myślisz go zmieniać na nowy model. Dlatego z niedowierzaniem przecierasz oczy, patrząc na zaproponowaną przez ubezpieczyciela, wysoką składkę polisy AC. I w tej sytuacji nie rezygnuj z autocasco. Oferta większości towarzystw jest elastyczna, a idąc na mały kompromis, ubezpieczysz samochód tanio i w takim zakresie, w jakim chcesz.

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

AC to polisa komunikacyjna, która gwarantuje właścicielowi samochodu wypłatę odszkodowania, gdy pojazd dozna szkody (np. w wypadku na drodze) lub gdy zostanie skradziony. Autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych i w przeciwieństwie do OC każde towarzystwo może określać własne warunki umowy. Oznacza to, że można modyfikować zakres ubezpieczenia takiej polisy i wysokość ewentualnego odszkodowania.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Kiedy otrzymasz odszkodowanie z AC?

Odszkodowanie z AC może być bardzo potrzebnym wsparciem finansowym, kiedy auto zostanie uszkodzone i będzie musiało przejść poważną naprawę w warsztacie samochodowym. Ubezpieczyciel wypłaca pieniądze poszkodowanym kierowcom, gdy auto:

  • będzie wymagało naprawy ze względu na uszkodzenia związane z udziałem w wypadku drogowym – odszkodowanie zostanie ci wtedy wypłacone niezależnie od tego, czy spowodowałeś kolizję, czy jesteś poszkodowanym. Ponadto środki z AC wypłaca się mimo otrzymania już pieniędzy z OC. Dlatego poszkodowani kierowcy, którzy zadbali o kompleksowe zabezpieczenie auta, mogą liczyć na solidne wsparcie finansowe ubezpieczyciela;
  • zostanie uszkodzone przez siły przyrody – w czasie wichury, powodzi, przez gradobicie czy gałąź, która spadła na maskę;
  • będzie przedmiotem aktu wandalizmu – odszkodowanie dostaniesz, jeżeli osoby trzecie wybiją okna, urwą lusterka czy zniszczą karoserię auta;
  • zostanie skradzione – odzyskasz wtedy równowartość auta lub inną kwotę wskazaną w umowie z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie z AC – czy warto?

Nic nie przemawia za tym, aby rezygnować z ubezpieczenia AC. Jeżeli zdarzy ci się uczestniczyć w wypadku, straty mogą być ogromne, a naprawa u mechanika bardzo droga. Nigdy też nie wiesz, czego spodziewać się, zostawiając samochód pod chmurką. Może okazać się, że wystarczyła chwila, aby umyślnie go zniszczono, a nawet skradziono. W takich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie wyłącznie pod warunkiem, że masz autocasco.

Jak wybrać AC dla starego samochodu?

Twoje auto pierwszą młodość ma za sobą, ale nie oznacza to, że musisz rezygnować z jego kompleksowego ubezpieczenia. To prawda, że wysokość składki AC może być dużą częścią wartości starszego samochodu. Jednak i w takiej sytuacji możesz znaleźć pośrednie rozwiązania i przystępne cenowo autocasco. Ubezpieczyciele konkurują o klientów, ich oferta jest elastyczna, dlatego znajdziesz AC szyte na miarę twojego staruszka.

Przydatne informacje o tym ubezpieczeniu znajdziesz na https://rankomat.pl/samochod/ac-stary-samochod.

AC z kosztorysem

AC z kosztorysem pozwala zaoszczędzić na składce nawet kilkaset złotych. Wybierając taką opcję, zgadzasz się na to, aby to rzeczoznawca ubezpieczyciela wyceniał w przyszłości ewentualne uszkodzenia pojazdu. Następnie otrzymasz gotówkę, którą będziesz samodzielnie dysponować. Możesz też wybrać dowolny warsztat, w którym zlecisz naprawę auta.

Rezygnacja z oryginalnych części

Choć twoje auto ciągle doskonale jeździ, to ma już kilka napraw za sobą. Znajdują się w nim różne części, które były montowane podczas wizyty w warsztatach. Dlatego to, że ubezpieczyciel w przypadku uszkodzenia pojazdu pokryje koszt zakupu i montażu jedynie zamienników, nie powinno mieć dla ciebie większego znaczenia. Nowy, dobrej jakości zamiennik prawdopodobnie i tak będzie sprawować się lepiej niż oryginalna, ale mocno wyeksploatowana część.

AC z amortyzacją

Na takim kompromisie zaoszczędzisz najwięcej, ale przemyśl, czy zgadzasz się na zapis o amortyzacji w umowie. Skutkiem tego będzie odliczenie od ceny każdej części przeznaczonej do naprawy 65% jej wartości. W tej sytuacji na zreperowanie auta pozostanie niewiele. Jednak w przypadku najstarszych pojazdów prawdopodobnie nie obejdzie się bez tego zapisu – wymagają go sami ubezpieczyciele.

AC z udziałem własnym

W umowie autocasco z udziałem własnym będzie znajdować się zapis określający część ceny za naprawę, która ubezpieczony pokryje z własnej kieszeni. Warunki takiego AC są indywidualnie ustalane z ubezpieczycielem.

AC mini

By zaoszczędzić jak najwięcej, należy kupić OC z AC mini. Takie autocasco jest tanie, ale ma też wąski zakres ochrony. Mimo tego wykupując taką polisę, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu oraz jego uszkodzenia w wyniku działania sił przyrody. Pakiety OC+AC mini są bardzo przystępne cenowo.

Pełne AC, bez kosztorysu czy udziału własnego może być nieopłacalne, jeżeli jesteś właścicielem starszego samochodu. Nigdy jednak nie warto rezygnować z ochrony. Wysokość składki można obniżyć, idąc na pewne ustępstwa. Natomiast odszkodowanie, które otrzymasz, gdy po wypadku będzie trzeba naprawić twojego staruszka, mogą być na wagę złota.

R e k l a m a

ZOBACZ TEŻ

R e k l a m a
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
R e k l a m a
R e k l a m a

SPOŁECZNOŚĆ

8,558fanówPolub nas
802obserwującychObserwuj
8obserwującychObserwuj

KOMENTOWANE

R e k l a m a

NAJNOWSZE

R e k l a m a
0
Podziel się swoją opiniąx